Byznysmen z knihy Babišovo Palermo cílí na větrné elektrárny Dlouhé Brtnice a Větrného Jeníkova
Cílem podnikatelských aktivit byznysmena a lobisty Zdeňka Čadka je nyní větrná energie. Stal se devadesátiprocentním majitelem obchodního podílu ve firmách VTE Větrný Jeníkov a VTE Dlouhá Brtnice. Zbývající desetiprocentní podíl a křeslo v dozorčí radě získají zástupci obcí.
Předchozí podnikatelské aktivity Zdeňka Čadka popsal investigativní novinář Jaroslav Kmenta v knize Babišovo Palermo.
Čadek plánoval výstavbu optických sítí podél více než devíti tisíc kilometrů železničních tratí. Jednu by si ponechal pro sebe, na druhou síť by získal předkupní právo stát.
V celé kauze výstavby optických sítí byly osloveny dvě dceřiné společnosti Agrofert Deza a Synthesia společnostmi Batesys One, resp. Geordess One ve vlastnictví podnikatele Zdeňka Čadka za účelem prodeje, resp. pronájmu volných pozemků v areálu těchto firem k vybudování datových center. Jednání však skončilo neúspěšně a nedošlo k uzavření žádné dohody.
Seznamzprávy, Hospodářské noviny, Česká televize i další média upozornily počátkem února 2018 na pokyn tehdejšího premiéra Andreje Babiše pokyn se náměstek ministerstva průmyslu, expert na optické sítě Ondřej Malý, zabýval nabídkou soukromé společnosti Batesys, kterou zaslala nikoli vládě, nějakému ministerstvu, nýbrž energetické společnosti Deza, jež patří do holdingu Agrofert. Deze Batesys nabídl část podílu a připojení k optické síti, kterou u nás chtěla vybudovat. Čadkova firma vlastnila akcie na Kypru, šlo o neprůhledný obchod za miliardy korun.
Nedošlo ani k dohodě o výstavbě optických sítí, ovšem lobistovi Čadkovi se podařilo prakticky ukázat, jak premiér Babiš údajně pomáhá svým firmám v koncernu Agrofert.