ČEZ Obnovitelné zdroje začne měřit sílu větru ve Velké Losenici

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje postoupila do další fáze přípravy větrného parku na rozhraní Žďárska a Havlíčkobrodska. S obcí Velká Losenice podepsala smlouvu o spolupráci. V další fázi bude ve Velké Losenici umístěn LIDAR k přesnému měření síly proudění větru. Občasníku to sdělil starosta obce Radek Pátek.

Lidar (název vznikl spojením slov „light“ a „radar“) je zařízení pro dálkové měření, které vysílá k oblakům laserový paprsek a vyhodnocuje zpět odražené světlo pro měření rychlosti větru.

Meteorologické stožáry, které se běžně používají k hodnocení místního větru před výstavbou větrné farmy, měří vítr pouze v pevném bodě umístění stožáru. 

Lidar využívá laserový paprsek bezpečný pro lidské oči, dokáže na dálku měřit vítr v různých nadmořských výškách pro přesné posouzení a předpověď výroby energie z větrných elektráren. 

Ve Velké Losenici plánuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje celoroční měření síly větru. Záměrem společnosti je výstavba větrného parku s více než desítkou stožárů mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů