Dlouholetý sponzor komunistů jde do koalice s ČSSD

Do podzimních komunálních voleb se v krajské metropoli Vysočiny spojuje levice do koalice „ČSSD a Levice“. Levice je politická strana působící v České republice, která vznikla sloučením občanské iniciativy Skutečná levice s mimoparlamentní Stranou demokratického socialismu. V rámci Levice existuje platforma členů mezinárodního hnutí DiEM25, které si klade za cíl prosadit demokratizaci a postkapitalistickou transformaci Evropské unie.

Jedinou základní organizaci na Vysočině má Levice v Jihlavě. Její předsedkyní je Božena Kremláčková, která zasedá v zastupitelském klubu KSČM. KSČM i dlouhodobě sponzoruje. „Členské příspěvky Levici platím samozřejmě také,“ uvedla zastupitelka Kremláčková.

´Božena Kremláčková byla ve volbách roku 1992 zvolena do české části Sněmovny národů (volební obvod Jihomoravský kraj) za koalici Levý blok. Ve Federálním shromáždění setrvala do zániku Československa v prosinci 1992.

Dlouhodobě je aktivní v komunální politice. V komunálních volbách roku 1994, komunálních volbách roku 1998, komunálních volbách roku 2006 a komunálních volbách roku 2010 byla zvolena do zastupitelstva Jihlavy. V roce 1994 za Stranu demokratické levice, v následujících volbách za Stranu demokratického socialismu. V zastupitelstvu ovšem zasedá v klubu KSČM.

„Shodli jsme se na jasných principech spolupráce, přičemž vycházíme s našich zkušeností z práce v zastupitelstvu města i totožných principů práce a názorů na rozvoj Jihlavy. Do poloviny června by mělo dojít k představení naší společné kandidátní listiny,“ sdělila Božena Kremláčková, která jako regionální předsedkyně podepisovala smlouvu za Levici. Základní organizace Levice v Jihlavě má kolem desítky členů.

„Naší společnou snahou je netříštit síly na levé části politického spektra, nabídnout voličům důvěryhodné kandidáty a atraktivní program,“ uvedl Martin Hyský, okresní předseda ČSSD.

Strana Zelených jako celostátně preferovaný partner sociálních demokratů dal v Jihlavě přednost koalici s TOP09 pod názvem „Žijeme Jihlavou!“.

Oznámení spolupráce ČSSD s „hodnými komunisty“ způsobilo značné překvapení v politických kuloárech. Dosud byli sociální demokraté vnímáni jako „tichá pojistka“ stability koalice primátorky Karolíny Koubové. Oznámení levicové koalice je tak pro ČSSD značnou ztrátou politické důvěryhodnosti a koaličního potenciálu.

Jedna odpověď
  1. KAREL DOSTÁL

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů