(DOKUMENT) Kandidátská řeč primátorky Koubové na lídryni PIFO

V Jihlavě jsem se narodila, kromě období vysoké školy zde žiju celý život. Pamatuju si šedivé domy na náměstí, pole v místech, kam teď chodíme na nákupy, pamatuji si strach ze zarostlých strání s bezdomovci tam, kde dnes rádi trávíme volný čas. Jihlava prošla obrovskou změnou, ale nutno dodat, že stále ještě nevyužívá svůj potenciál naplno. Čím to je, co nám to chybí?

Jihlava potřebuje především šikovné lidi. Všechny plány a vize jsou k ničemu, když tu skvělou budoucnost nemáte komu dát. Jestli se chceme mít dobře, tak si to musíme sami odpracovat, mít důvod k tomu vložit svou energii právě do svého místa. Veškerá infrastruktura, kterou vnímáme jako zanedbanou či nedostatečnou, slouží opět především lidem. Lidem, kteří potřebují kvalitní školy, práci, bydlení, ale i volný čas a vyžití ve veřejném prostoru. Nic z toho nefunguje, když nemáte ve městě šikovné lidi. Bez šikovných lidí jsou ulice a náměstí prázdné, bez života, bez barev, život ve městě stojí na místě.

Vnímám Jihlavu jako město na pomezí. Jsme na pomezí rozvoje, nakopnutí k živoucímu a radostnému bytí nebo upadnutí do hluboké deprese. Jihlava prospala bohaté roky, které měly být přípravou na krizi, kterou právě teď jako společnost procházíme, která se objevuje ve více či méně pravidelných intervalech. Proflákali jsme příležitost v minulých obdobích, teď tomu čelíme. Ať už se jedná o zvyšující se vnitřní dluh města ve formě zanedbané infrastruktury, prázdných nebytových prostor, neatraktivního centra, nevyužitého potenciálu cestovního ruchu, anebo neschopnosti udržet zde mladé lidi a nedostupného bydlení. Říkám to přesto, že jsem byla čtyři roky primátorkou – možná právě proto, že jsem jí byla (a ještě chvíli budu). Vnímám velmi silně naše slabá místa, vidím, co nám způsobují za problémy.
Ale my jsme teď skutečně na pomezí, protože se nám podařilo postavit se k celé řadě těchto problémů čelem, a začít je aktivně řešit. Rozhodli jsme ve věcech, které se roky před tím táhly a město pod jejich tíhou skomíralo.

 • Ukončili jsme přes dvě volební období trvající soudní spor, a díky tomu můžeme opět provozovat svou vodohospodářskou infrastrukturu, opravovat chodníky a silnice.
 • Po více jak třech volebních obdobích jsme připravili architektonicky a urbanisticky kvalitní řešení nové arény, zajistili jsme financování.
 • Poprvé v historii jsme začali řešit systémově sociální systém i nad rámec toho, co po nás chce zákon.
 • Útvar městského architekta umí konečně městu vyřešit kvalitní zástavbu bydlení, ale i průmyslu, o kvalitní veřejný prostor. Tu kvalitu si umíme nejenom pohlídat, ale umíme ji i sami zajistit. Zásady pro spolupráci s investory zajišťují kvalitativní posun ve výstavbě i znemožnění korupčního jednání.
 • Opravujeme domy v centru města, řešíme jejich využití, jejich podobu. Pracujeme s vizuálním smogem, řešíme podobu zahrádek, městského mobiliáře. V centru budou konečně kvalitní záchody, na náměstí přibudou stromy a zelený pokojíček.
 • Centrum města ožilo v létě i v zimě, program je kvalitní a zdarma. Nabídli jsme prostor místním spolkům, kteří ho velmi rádi využili. Nejenom kulturní, ale i sportovní využití centra získalo velkou oblibu.
 • O turistický ruch se poprvé koncepčně stará spolu s kulturou organizace města, která umí bavit, vzdělávat, spojovat gastro i kulturu i podnikatele.
 • Nekonečný příběh nedostupného parkování nachází koncepční řešení, stejně tak neřešitelný problém bydlení. Rozhodně to není hotové, ale je to připravené.
 • I přes šílenou dobu covidu se nám podařilo společně s řediteli a učiteli škol připravit analýzu základního školství, ze které budeme vycházet při další podpoře škol. Nachystáno pro podporu pedagogů a rozvoj dětí.
 • Úřad prošel zásadní změnou ve způsobu komunikace, otevřel se a nadále se otevírá. Umíme používat sociální sítě, zásadní informace sdělujeme pomocí apky, portál občana bude letos hotový.
 • Řešíme udržitelnost, dlouhodobé plánování, připravujeme se na klimatickou změnu.
 • Změnili jsme způsob odměňování jednatelů městských společností tak, aby byli hodnoceni v jednotlivých oblastech řízení a ne automaticky v plné výši.

Nutno říct, že ten seznam je nekompletním výčtem práce celé koalice. Koalice, která se v průběhu celého období několikrát obměnila, často se hádala, často mezi sebou nesouhlasila, čelila covidu a nuceným škrtům, nedostatečnému počtu koaličních zastupitelů, teď čelí válce. Ten seznam přesto není zásluhou žádného jednotlivce, ale týmové práce. Každá ze stran, každý z náměstků, nese svůj díl na tom, že se Jihlava rozhoupala, že se začala měnit. Tohle volební období rozhodně nebylo procházkou růžovým sadem, stále je na čem pracovat. Důležité ale je, že ta změna už započala.

Kdybyste se mě zeptali na kandidaturu před půl rokem, tak bych odpověděla obdobným seznamem započaté práce a tím, že už nemám sílu to táhnout dál. Bylo to extrémně náročné. Změnila jsem ale názor.

Kandiduji, protože chci, aby byla Jihlava místem, kde to žije, a i když nebudu na pozici primátorky, tak to bude mým cílem a budu na tom pracovat stejně, jako jsem to dělala už před svou politickou kariérou. Kandiduji, protože nerada odcházím od rozdělané práce, a protože vidím tým, který to má stejně. Chtěla bych tu započatou změnu dotáhnout do fáze, kdy je vidět, kdy ji můžeme kvalitativně zlepšovat, kdy ji můžeme zhodnotit. Je potřeba to dodělat. To nejde bez týmu, který by táhnul za jeden provaz, všichni stejným směrem. Myslím, že tým PIFO bude právě tím, který na vlně té změny bude schopný pracovat dál, protože jeho členové na začátku pomáhali ty změny rozjet. Cítím mezi námi vnitřní sounáležitost a obdobný (ne totožný) světonázor, stejnou chuť do práce.

Plány do dalšího volebního období mám samozřejmě ovlivněné současnou krizí. Bude nutné věnovat se škrtům a revizi plánů, tím samým ale zřejmě bude zatížen každý občan. Čeká nás období rostoucí chudoby a s tím spojená (nejen) bytová nouze, na což se město musí umět připravit. Bude třeba věnovat se bytové politice a snižování vnitřního dluhu.
Osobně bych se chtěla věnovat rozvoji vzdělávání ve spojení jednak s kulturou, ale především ve spojení s místními podniky a zaměstnavateli. Je třeba starat se o to, aby šikovní mladí lidé neodcházeli do větších měst, ale nacházeli tady uplatnění. Prostředkem pro to by mělo být inovativní centrum / HUB / prostor pro sdílené dílny či kanceláře, společně s interaktivními výstavami – to vše by mělo být v prostoru současné Modety vedle ZOO.
Jako naprosto zásadní vnímám, abychom dotáhli revitalizaci náměstí a městské památkové rezervace, zajistili dotáhnutí vysokorychlostní trati a zároveň dokončení centrálního dopravního terminálu.

PIFO vnímám v současné chvíli jako jediné uskupení nesoucí liberální politiku. Měli bychom být nositeli moderních přístupů, digitalizace, opírání se o dobrou praxi. Vnímám nás jako uskupení empatických lidí, kterým není lhostejná budoucnost ostatních, takže nás vidím jako tým řešící rozvoj „měkkých projektů“ v oblasti školství, kultury, sociální oblasti. Vnímám nás jako uskupení poučené z vlastních chyb a nezdarů a věřím, že se nám podaří pracovat i na vlastní integritě, která je pro dlouhodobou udržitelnost zcela zásadní, a která mně osobně v dřívějších týmech chyběla.

Ať to dopadne jakkoli, těším se na nové výzvy a mám chuť do práce.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů