Doležal (KSČM): Hokejový stadion v Edmontonu je stodola!

AKTUALIZOVÁNO Politická diskuse kolem rekonstrukce Horáckého zimního stadionu přináší i naprosto nečekaná prohlášení. „Stadion v Edmontonu je stodola, v Americe mají stadiony jen základní vybavení, nehledejme honosnou architekturu,“ prohlásil komunistický zastupitel Stanislav Doležal. Jeho historický výrok zaznamenaly dokumenty jihlavské radnice.

Hokejový stadion v Edmontonu hostil v roce 1981 a 1984 Kanadský pohár. Sedmkrát se na něm hrálo finále Stanley Cupu. Poslední utkání NHL se odehrálo  6. dubna 2016. Hokejový stadion se nadále bude využívat jako koncertní síň a stadion pro menší ligové sporty.

Jihlavský zastupitel Stanislav Doležal poskytl i vysvětlující komentář:

„Hokejový stadion v Edmontonu jsem jako stodolu hodnotil, co se týče vnitřního vybavení, kde je vše podřízeno maximální funkčnosti, vnější vzhled jsem nijak nehodnotil, neboť tento názor považuji za velice subjektivní. U Stanislav Doležaltakovéto stavby musí být funkčnost na prvním místě, jedná o stavbu, kde jsou priority uživatele i návštěvníka jasně definované. Hokejisté asi ocení více prostornou kabinu a funkční sprchy než designově dokonale vytvarovanou kliku u dveří. Taktéž fanoušek hokeje těžko s dojetím postojí u nadčasově a originálně zvládnutého osvětlení před toaletami, budou ho zajímat toalety jako takové jejich dostupnost a funkčnost. Dost mě zaráží, že oba pánové (Ing. arch. Beke a Ing. arch. Laštovička) ve svém komentáři uvádějí vnější vzhled budovy, použiji-li příměr p. Beke k osobnímu automobilu, tak oba pánové prohlašují, že nejlepší automobil je modrý (např.) bez ohledu na spotřebu, velikost zavazadlového prostoru a další desítky parametrů.

Příkladů, kdy „estetika“ zvítězila nad funkcí, máme v Jihlavě několik, stačí se podívat na náměstí, stojany na kola o kterých nezasvěcení netuší, že to stojany jsou, nebo  průhledy do podzemí, kterými není vidět. Oba projekty určitě splňují náročné požadavky odborníků, leč jejich nepoužitelnost z nich činí drahé zbytečnosti. Takovým způsobem chcete postupovat i v případě HZS? Zimní stadion je technická stavba, jejíž funkčnost s ekonomikou provozu jsou základními a hlavními parametry celé stavby. Architektonický rozmach je u takovéto stavby svým způsobem zbytné pozlátko, obzvlášť u stavby hrazené z veřejných financí.

Chápu, že oba pánové jsou svým způsobem „oběťmi“ svého povolání a jejich odborný pohled se liší od pohledu nevzdělance v oblasti architektury, jako jsem já, přesto jsem ale přesvědčen že „technokratický“ pohled na řešení celé stavby je krokem správným, přibližující nás mnohem víc k světovým hokejovým halám než akademická diskuse o tom co je odborně krásné a co nikoliv.

Nová hala v Edmontonu

Radní Beke: zastupitel Doležal nic nepochopil!

Architekt David Beke poskytl Občasníku exkluzivní vyjádření k výrokům komunistického zastupitele Doležala:

„Pan Doležal je zmatený a bohužel vůbec nic nepochopil. Architektura je pevné spojení vzhledu a funkce, je to právě přesně o tom o čem on mluví, je to o velikosti kufru auta o užitných vlastnostech o spotřebě. Vzhled stavby také vždy logicky navazuje na vnitřní řešení, tak jako u auta. Když má auto vzadu vizuálně velký objem, lze očekávat že to tedy bude kombi a tedy lze tedy usuzovat, že toho i hodně uveze. Těžko se bude kombík logikou pana Doležala a dalších maskovat za sedan,“ sdělil radní Beke.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů