(FOTO) Právník z Panamy a čas kmotrů Jihlavy

Pro vlivné podnikatele s politickými zájmy se vžilo označení kmotři. Jihočeské městečko Hluboká nad Vltavou se stalo sídlem „kmotra z Hluboké“ o kterém se vyprávěli až legendární zkazky.

Společnost Lesy Hluboká měla ještě v roce 2008 velký úspěch v soutěžích o zakázky Lesů ČR, od té doby ale v žádném významnějším tendru nezvítězila. Koncem roku 2011 firma neuspěla v důležitém tendru na zpracování klestu.

Jak informoval týdeník Euro, krátce nato Lesy Hluboká kupuje společnost se sídlem v Panamě a z jejích orgánů vystupují všichni představitelé. Společnost velmi rychle prodává vozový park, bažantnici a další majetek, své závazky ale neplatí. Operace na papíře vypadá, jako by se bývalí majitelé (Lesy Hluboká měly akcie na majitele) rozhodli peníze z firmy vyvést ven.

Důležitou roli v konkurzu sehrál i současný advokát Jihlavy Marek Bánský.

Firma z Panamy s neprůhlednou vlastnickou strukturou se stala vlastníkem české firmy Lesy Hluboká.

Za příchodem právníka panamské firmy do Jihlavy jsou aktivity současného náměstka primátorky Petra Laštovičky (ODS). Asi nepřekvapí fakt, že je ze stejné politické strany jako „kmotr z Hluboké“, který seděl i v dozorčí radě Lesů Hluboká.

V reakci na příchod „právníka z Panamy“ okamžitě rezignoval náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). „Vzhledem k tomu, že návrh byl na radu města předložen „ na stůl “, bez předběžného projednání se všemi koaličními partnery, považuji toto jednání za nedemokratické, diskriminační a hanebné. Připomíná mi to rozhodovací model vůle jedné strany z dob hluboké totality,“ napsal Kalina v rezignačním dopise (dokument zde).

Rezignace náměstka Laštovičky na funkci předsedy představenstva městské vodárenské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace pak naznačuje dynamický vývoj situace, která může skončit jakkoliv.

Primátorka Karolína Koubová ovšem chce vše lidovcům vysvětlit na setkání s členskou základnou. Pokud lidovci v reakci na vývoj událostí odejdou z koalice, může koalice v čele s primátorkou čelit hlasování o důvěře.

Náhlý příchod „právníka z Panamy“ naznačuje razantní změnu vodárenské politiky krajského města, kterou prosazuje primátorka Koubová a její náměstek Laštovička. Zbytek koalice se přizpůsobil. Kromě lidovců.

Očekávaný požadavek primátorky Koubové na zastupitele KDU-ČSL, aby se přizpůsobili situaci a setrvali v koalici je těžko splnitelný. Lidovci musí vyslovit důvěru primátorce Koubové nebo svému lídrovi Kalinovi.

Bývalý právník Jihlavy Radek Ondruš se o výpovědi plné moci a ukončení spolupráce dozvěděl až z dotazu Občasníku (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů