Hejtman Schrek: Příprava území pro výstavbu Dukovan je prioritou Kraje Vysočina

Úspěšný uchazeč o výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měl být znám v roce 2024. Zájem mají americký Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská společnost KHNP. Zahájení zkušebního provozu nového bloku v Dukovanech je plánováno na rok 2036. Dukovany se stanou obrovským staveništěm s několika tisíci dělníky, kam bude materiál proudit po několika základních trasách z dálnice D1.

  • Kolik bude základních tras pro dopravu lidí a materiálu pro stavbu nového energetického zdroje v Dukovanech?

Hlavní trasa je pro tzv. přepravu nadrozměrných komponent vede přes Vysočinu směrem od Kutné Hory na Havlíčkův Brod a dále přes Jihlavu na Třebíč a odtud na staveniště do Dukovan. Vedlejší návozové trasy budou sloužit především k přepravě materiálu a osob. Prioritu dáváme směrům od dálnice, tedy propoj Velké Meziříčí – Třebíč, kam se snažíme zahrnout plánovaný obchvat Velké Meziříčí a trasu z Velké Bíteše přes Náměť nad Oslavou. Další dvě trasy vedou z Hrotovic do Jaroměřic, tedy směr na Moravské Budějovice a také přes Rouchovany směrem na Moravský Krumlov.

  • Jak vypadá harmonogram krajských příprav na výstavbu Dukovan?

Stát pověřil kraj majetkoprávní přípravou trasy pro nadrozměrných komponent – v první fázi obchvaty Jihlava – východ, Brtnice, Zašovice, Okříšky, Slavětice. Kraj je připraven tyto obchvaty začít budovat postupně v letech 2024 a dál tak, aby byly dokončeny do roku 2028.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů