Jihlava hledá roli pro participativní bydlení

Jihlava bude spolu s několika dalšími městy místem výzkumu role participativního bydlení při rozvoji města.

domek

Participativní bydlení se radikálně liší od standardizované nabídky běžných developerů v tom, že umožňuje obyvatelům integrovat do jejich budoucího bydliště vlastní volby a hodnoty. Právě tato svoboda dělá z participativního bydlení tak zajímavý nástroj energetického přechodu.

Participativní bydlení zažilo nebývalý rozvoj ve Francii a v Evropě na počátku jedenadvacátého století .Poprvé objevilo v šedesátých letech minulého století jako reakce na nedostatek bydlení a pokračovalo v sedmdesátých až osmdesátých letech minulého století, poháněno snahou o lepší životní prostředí, daleko od konvenčních možností hromadné bydlení. Stalo se to způsobem, jak protestovat proti zvýšené komodifikaci a individualismu ve společnosti a znovu získat kontrolu nad místem svého bydliště integrací ekonomických, sociálních a environmentálních aspektů.

V závislosti na skupinách obyvatel stojících za iniciativou mohou projekty participativního bydlení integrovat velmi odlišné principy a hodnoty , jako je solidarita, šetrnost k životnímu prostředí, rovná práva na bydlení, sociální a generační rozmanitost. 

Ve všech případech je participativní bydlení předzvěstí nového způsobu navrhování, výstavby a správy bydlení i města. Participativní bydlení je založeno na principech sociální, inkluzivní ekonomiky a integruje reflexi občanství a společného života ; hájí jej lidé hnaní společnou touhou podílet se na veřejném městském plánování a politikách bydlení tím, že budou činit vlastní stavební a plánovací rozhodnutí. 

Participativní bydlení obvykle zahrnuje sdílení prostoru a nákladů, ale mohou zahrnovat i další prvky, jako je použití materiálů šetrných k životnímu prostředí, kuchyňské zahrady, dostupnost jednotek sociálního bydlení nebo veřejného prostoru pro sousedské aktivity. Všechny tyto iniciativy mohou být podporovány místními orgány.

Vzhledem k tomu, že participativní bydlení je pro většinu zúčastněných stran stále novým, experimentálním tématem. Zapojení místních orgánů však může být rozhodujícím faktorem při realizaci projektů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů