Kraj Vysočina vyšetřuje problémy s defibrilátory ve vozidlech záchranné služby

Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina se podle informací Občasníku za poslední rok několikrát zabývala podnětem jednoho z členů, který se týkal poruchovosti nově pořízených monitorů s defibrilátorem pro posádky Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS).

Komise si vyžádala podklady od vedení ZZS včetně podkladů k výběrovému řízení a následně projednala situaci kolem monitorů s ředitelkou ZZS Ing. Filovou a s jejím lékařským náměstkem.

„Vedení ZZS ujistilo členy komise, že situace s poruchovostí monitorů se v čase zlepšuje, ZZS opakovaně jednala a nadále bude jednat o odstranění potíží, které se v době zaškolování a zavádění monitorů do praxe vyskytly. Dále již situaci kolem monitorů řešil Odbor zdravotnictví s náměstkem pro zdravotnictví Kraje Vysočina Vladimírem Novotným,“ uvedl předseda Zdravotní komise Kraje Vysočina Vít Kaňkovský.

Defibrilátor je lékařský přístroj schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.

Ilustrační obrázek

Mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová nechtěla sdělit, zda-li se problémy s defibrilátory projevují při jízdě s pacientem do nemocnice a odkázala na mluvčího záchranky Petra Janáčka.

„Servisní zásahy na přístrojích Tempus sledujeme a průběžně řešíme, tak jako u každého jiného zdravotnického prostředku. V současné době je umístěno v sanitních vozidlech padesát kusů přístrojů Tempus. Vzhledem k frekvenci používání defibrilátorů/monitorů Tempus na téměř každém výjezdu (realizujeme asi padesát tisíc výjezdů ročně) čas od času dochází k potřebě servisního zásahu. S ohledem na zkušenosti s jiným typem přístroje, který se používal ve výjezdových vozidel dosud, se nijak potřeba servisních zásahů neliší.  Část problémů je spojena s opotřebením příslušenství přístroje, tj. spotřební materiál typu kabely, tlakové manžety, kontakty, některé opravy jsou spojeny spíše s technickými záležitostmi, na které dodavatel bezodkladně reaguje,“ uvedl mluvčí záchranky Petr Janáček.

Za poslední tři roky eviduje Zdravotnická záchranní služba kraje Vysočina tyto problémy defibrilátoru Tempus : nefunkční SW, porucha stimulace, vylomený stojánek, porucha nastavení stimulačního proudu, vadný zvukový výstup.

Až po delší době, konkrétně letos v únoru, se téma poruchovosti monitorů Tempus opět na jednání zdravotní komise objevilo, konkrétně jej zmínila při jednání se zdravotnickými odbory jedna zdravotnická záchranářka z Pelhřimovska. Z diskuze vyplynulo, že jsou poměrně výrazné rozdíly v poruchovosti v jednotlivých oblastech kraje a v danou chvíli nebyly k dispozici statistické údaje.

„Členové zdravotní komise po diskuzi konstatovali, že opakované problémy s poruchovostí monitorů je třeba důkladně prošetřit, a proto požádali Odbor zdravotnictví a náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Novotného, aby ve spolupráci s vedením ZZS připravil analýzu poruchovosti uvedených monitorů včetně jejich závažnosti, přehled o jejich řešení včetně údajů, které poruchy vyřešily posádky samy, poruchy, které řešilo technické oddělení ZZS a o servisních zásazích ze strany dodavatele. Členové komise také požádali o přehled komunikace mezi ZZS a dodavatelem a o údaje, jak rychle dodavatel na servisní požadavky reagoval,“ iformoval lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

Dodané údaje budou členové komise projednávat na některém z nejbližších jednání komise za účasti vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů