Krajská politika jako pohádka: Kdo by nafasoval jakou roli?

Kdyby krajská politika na Vysočině byla divadlem, pak některé role musí být napsány přímo na tělo jednotlivým krajským politikům:

Roli kovboje by se zhostil náměstek pro dopravu Libor Joukl. S padouchy je v neustálém střetu, nebojí se jít do konfliktu. S padouchy umí zatočit i jeho pomocník Jan Míka. Dvojice kovbojů Joukl-Míka si umí zjednat pořádek takovým způsobem, až poldové podrobně zkoumají způsob, jak to udělali. Dalším adeptem na roli ostrého muže krajské politiky je jihlavský náměstek primátora Jaromír Kalina, řečený Ja(c)K z Bronxu. Dlouhodobý pobyt v Bronxu na jihlavském Horním Kosově ho dobře zocelil pro krajskou politiku. Dalším politickým kovbojem krajské politiky by mohl být Jaroslav Dřevo, ve službě na městské policii nosí ostře nabitou zbraň neustále!

fb

Kdyby bylo potřeba někoho do role světce, dalo by se uvažovat o lidoveckém senátorovi Františkovi Bradáčovi z Velkého Meziříčí. U lidovců se mu neřekne jinak než „svatý František“.

Role Casanovy by byla jako na míru pro starostu Okříšek Zdeňka Ryšavého, který se chystá znovu vstoupit do krajské politiky. Krásku by mohla hrát radní pro školství Jana Fialová – svým půvabem zkrášluje jednání Rady kraje i zastupitelstva. Roli Romea by mohl hrát Roman Křivánek,člen jihlavské ODS a idol učitelek z celé Vysočiny.

Z pohádkové trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký je jasná role pouze pro dvoumetrového obra Vítka Kaňkovského z KDU-ČSL. Jeho výška mu dává rozhled, jaký nemá nikdo široko daleko. Role Širokého a Bystrozrakého jsou prozatím volné, vhodní adepti se hledají.

Kdyby bylo potřeba obsadit roli Fantomase, šlo by se zeptat místopředsedy jihlavské ODS Davida Beke, jestli by to vzal. Z vysočinských politiků je Beke Fantomasovi nejvíc podobný.

Do české pohádky se hodí Reda Ifrah (TOP09) ze Žďáru nad Sázavou už pro své jméno. Role se pro něj určitě najde.  V české politice se dá uspět i s cizokrajným jménem.

Na roli nesmrtelné tety se hodí radní Marie Kružíková z Brtnice. Na hejtmanství už řídila školství, teď kulturu. Snad se najde něco, co si zkusí řídit v příštím období. Nesmrtelná teta Kružíková omrkne situaci ve svěřeném resortu a přitom nic nepokazí.

Roli děda Vševěda by si mohl zkusit Karel Křivánek z KDU-ČSL Polná. Je mu pod třicet a jako ředitel Občanské poradny si poradí v každé situaci. Navíc běžně radí lidem, co se dostali do nesnází. Lidovci ho poslali i do celostátní komise. Se třemi vlastními dětmi z něj jednou bude ideální děda.

Lídr jihlavského ANO Radek Popelka by se hodil aspoň podle jména na roli Popelky. Jenže Popelka je křehká dívka, za to politik Popelka mužně válčí s koalicí na Magistrátě jako kdyby to byl mnohahlavý  drak. Za udatnost tak dostane roli prince Bajaji.

Předseda krajské ČSSD Zdeněk Krčál s přezdívkou „taťka Šmoula“ rozhodně nemůže chybět v pořádné pohádce. Jeho pěvecké schopnosti jsou ozdobou každé kulturní akce na Vysočině, umí dirigovat svůj tým takovým způsobem až každý touží býti šmoulou.

Roli Šmoulinky by zase byla ušitá jako na míru pro předsedkyni pelhřimovského ANO Bohumilu Kobrlovou. Její ženská krása je předností, schopnost řešit konflikty se prostě bude hodit.

Do pohádky se vyloženě nehodí velkomeziříčský starosta Radovan Necid, který by se hodil na roli Artura Denta ze Stopařova průvodce po galaxii. Výroky Starosta Necid nepropadá panice, proto se hodí do krajské politiky.  Schopnost „nepropadat panice“ se dá využít i v pohádce, proto se dostal do našeho výběru.

Na roli Medvídka Pů aspiruje místopředseda jihlavského ANO Erik Šajnar, na jednáních místního zastupitelstva nepromluví, jak je rok dlouhý. Už aby se vydal na cestu do vyšších pater krajské politiky.

Na roli moudré rádkyně se hodí šéfka Finančního výboru jihlavského zastupitelstva Jana Mayerová (ANO). Když Mayerové předložíte finační výkaz, dostanete tak podrobný výklad o významu jednotlivých čísel až vám jde z toho hlava kolem. Alternativně může Jana Mayerová působit v roli Johannky z Arcu, kdyby bylo nutné ujmout se vedení davu opozičních voličů hnutí ANO.

Role vladaře by se musel ujmout současný hejtman Jiří Běhounek. Musíte na něj mluvit hlasitě, hůře slyší. Vlídně vás na to upozorní, ale běda jestli na vladaře Běhounka budete mluvit příliš hlasitě. Mohl by se objevit kovboj Joukl a ujmout se role vladařova ochránce. Buďte si jistí, že chuť se prát za svého vladaře kovboj Joukl rozhodně má.

Každý pořádný vladař má i svého purkrabího, který se stará o královský majetek. Na roli královského purkrabího by se hodil polenský lidovec Miloš Kvasnička. Má přehled i vlastní firmu ve které vyrábí domácí sýry. Do pohádky se hodí v roli vladařova správce majetku.

Na roli moudrého rádce vladaře se hodí Ladislav Jirků z TOP09, byl rektorem jihlavské vysoké školy. Zná každého, kdo prolezl studiem na vysoké škole. Schopnost dělat z nevzdělanců intelektuály by si zasloužila ocenit postem v krajské politice. I zkušenosti z parlamentu se do krajské politiky vyloženě hodí.

Pro komunisty asi žádná větší role nebude, hnutí ANO se je chystá z hejtmanství vyšoupnout. Role loupežníků je pro komunisty nedůstojná. Komunisté do slušné pohádky prostě nepatří, na jejich vládu dějiny nevzpomínají zrovna s dobrými pocity.

Pohádka to bude jako vyšitá, jen musí všichni zvládnout své role. Secvičování do jednotlivých rolí se dá čekat v průběhu předvolební kampaně.

(Autor se omlouvá všem na které zapomněl s rolí v krajské politice. Případně role zaktualizujeme).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů