Vrtulníkáři z Náměště přeškoleni na Vipery a Venomy americkými mariňáky
Po sedmi měsících intenzivního přeškolovacího výcviku se na domovskou základnu v Náměšti vrátila skupina pilotů a palubních techniků. Na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper se přeškolovali na americké základně námořní pěchoty Pendleton. Vrtulníky obdrží náměšťská základna v rámci mezivládní smlouvy ČR a USA během letošního jara.
„Výcvik byl náročný. Vrtulníky platformy H-1 jsou klasické koncepce tzn. s jedním hlavním nosným rotorem a vyrovnávacím rotorem, čímž veškerá podobnost s vrtulníky řady Mi končí. Největší rozdíly jsou full glass cockpit (moderní multifunkční displej), levotočivý nosný rotor a ližinový podvozek,“ popisuje podplukovník Marcel Kica, velitel výcvikové skupiny H-1.
Po úvodní teoretické přípravě, kterou ukončily testy, následoval letecký výcvik. Nejprve na simulátoru (FTD – mimochodem stejný typ bude v nejbližších dnech dodán 22. základně vrtulníkového letectva), později ve vrtulníku.
Výcvik se zpočátku zaměřil na základní manévry a pokračoval lety podle přístrojů, ve skupině, v přízemních výškách, na přepravu nákladu v podvěsu a jeřábování. Vyvrcholením byly lety na střelbu na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a také lety v noci s brýlemi pro noční vidění. Palubní technici si vyzkoušeli střelbu z dveří vrtulníku lafetovanými zbraněmi (minigun a 50 cal).
Letovou část ukončilo přezkoušení, u nějž celá skupina uspěla a všichni piloti následně obdrželi certifikát PQM (Pilot Qualified in Model). Celkově každý pilot nalétal přibližně 80 hodin.
Výcvik se odehrával v Jižní Kalifornii. Převážně pak ve vzdušném prostoru Campu Pendleton a jeho přilehlém okolí s výjimkou čtrnáctidenního vyvedení na pouštní základnu El Centro nedaleko hranic s Mexikem.
Kromě běžných letových situací vojáci trénovali například nouzové opuštění vrtulníku a přežití na vodní hladině v případě pádu do oceánu.
„Spolupráce s americkými kolegy byla na velmi vysoké úrovni, instruktoři dělali maximum pro předání všech svých znalostí a zkušeností našim pilotům v nadstandardním rozsahu. Při výcviku byl jejich přístup spíše na úrovni kolegů nikoliv učitel-žák, neboť si uvědomovali, že s létáním nezačínají, ale že se jedná o přeškolovací výcvik, který přizpůsobovali jejich potřebám,“ hodnotí Kica.
Největším přínosem výcviku v Campu Pendleton byl fakt, že probíhal přímo u největšího a nejzkušenějšího provozovatele platformy H-1 na světě. Po návratu na domovskou základnu budou piloti pokračovat ve výcviku s americkým mobilním výcvikovým týmem (MTT).
Kvalifikace PQM v podmínkách USMC opravňuje piloty k převzetí vrtulníku od technické směny a provedení základního letu ve funkci velitele vrtulníku.
Rozsahem se jednalo o základní část výcviku pilotů, který v totožné formě plní všichni piloti vrtulníků USMC u výcvikové letky HMLAT-303. Pokračující výcvik pak absolvují u svých bojových letek stejně tak, jako naši piloti.