Křižánky se snaží být atraktivní sociálním bydlením

Obec Křižánky s necelou pětistovkou obyvatel leží na území chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Problém bydlení v Křižánkách vymezuje jak nedostatek bytů k pronájmu (včetně komerčních) tak vzhledem k nízkým mzdám v regionu nemožnost postavit vlastní dům.

Centrum obce je památkovou zónou, obcí protéká řeka Sázava. Sázava rozděluje obec na českou a moravskou část. Tyto atributy dělají obec atraktivní pro rekreaci, pro běžné bydlení už tolik atraktivní není. To má za následek i migraci mladých lidí a rodin do jiných oblastí Vysočiny za prací.

Křížánky úspěšně ověřují lokální koncepci sociálního bydlení pro seniory, kdy obec spolufinancuje výstavbu bydlení pro seniory. Do uvolněných bytů se po seniorech mohou nastěhovat například děti nebo vnoučata.

Sociální bydlení je obecně forma pomoci domácnostem, které si nedokáží zajistit bydlení svépomocí. Jasně daná definice sociálního bydlení neexistuje. Bydlení vzniklo nebo je provozováno za využití veřejných prostředků. Výše nájemného je omezena na nižší než tržní úroveň. Přidělení bydlení závisí na úřadech a na splnění určitých sociálních kritérií, trh nehraje roli.

Poskytovatelem sociálního bydlení je sama obec Křižánky, jejíž vedení se rozhodlo všechen obecní bytový fond využít pro dostupné či sociální bydlení.

Samo vedení obce se také ještě před zahájením projektu rozhodlo obecní bytový fond navýšit – zakoupilo dva původně rodinné domy, aby byly přestavěny na domy s menšími byty.

Pokud by obec tyto nemovitosti neodkoupila, byly by s největší pravděpodobností využívány pouze k individuální rekreaci.

Nyní však slouží dál k trvalému bydlení. Díky současným dvanácti nájemním bytům dokonce mírně vzrostl počet obyvatel.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů