Léto začne divadelními prohlídkami hradu Roštejna, účinkuje padesát herců

Lovecký hrad Roštejn uprostřed nádherných lesů Vysočiny nedaleko Telče se počátkem léta přenese do doby vrcholného středověku, kdy českému království vládne rod Lucemburků. „Hradem návštěvníky provedou jeho zakladatelé – Jindřich, Oldřich, Menhart a Heřman z Hradce,“ naznačuje scénář prohlídek mluvčí divadelního souboru Karla Čapka Zdeněk Havlíček.

Prohlídky hradu Roštejna trvají zhruba hodinu a účinkuje v nich pět desítek herců. „Nejmladší herci jsou v dětských rolích, nejstaršímu herci našeho divadelního souboru je víc než osmdesát let,“ prozradil mluvčí divadelního souboru.

Diváci uvidí život na hradě v době vrcholného středověku formou divadelního představení. „Není to úplně přesně historická rekonstrukce spíše divadelní hra, která divákům ukáže život ve středověku,“ přibližuje plán prohlídek Zdeněk Havlíček.

Letos čeká diváky při divadelních prohlídkách oslava u příležitosti dokončení stavby hradu Roštejna a na takové oslavě samozřejmě nesmí chybět tanec. A protože páni z Hradce a jejich dvůr patří k nejvýznamnějším v Českém království, přijíždí na Roštejn madame Florence, aby nejen dvorní dámy naučila nejnovější tance, které se tančí u císařského dvora…

Když se pak v tanečním sále objeví návštěvníci, Madam Florence naučí základům středověkého tance i je. A protože po tanci vyhládne, určitě se v hradní kuchyni najde také něco na zub podle středověkých receptů. Navíc to není ani zdaleka vše, co návštěvníky na hradě potká…

„Divadelní prohlídky na Roštejně děláme již sedmým rokem a dočkaly se i pokračování pod názvem Svatební zvony pánů zlaté růže – diváci je mohlinvidět v loňském roce. Volně navazují na prohlídky Se zlatou růží v erbu a řeší středověkou svatbu jednoho z hradeckých pánů a samozřejmě také
vše, co s takovou radostnou událostí souvisí. Letos tedy diváky čeká jiný zážitek, než při loňských prohlídkách,“ říká mluvčí divadelního souboru Zdeněk Havlíček a dodává: „V hlavě už se nám rodí ještě jedno pokračování, které roštejnskou trilogii uzavře. Ale na to si musí diváci ještě počkat…“.

O prohlídky, které mimochodem dvakrát získaly Zlatou jeřabinu – ocenění Kraje Vysočina za kulturní počin, je mezi návštěvníky Roštejna obrovský zájem, kapacita sálů hradu je ale omezená, proto je vhodné si včas rezervovat vstupenky. To lze osobně na pokladně hradu, nebo telefonicky na č. 733 161 817 (ÚT – NE 10 – 17 hod.).

Nedaleko Roštejna roste u pramene Dyje frňákovník z pohádky Tři Veteráni (více zde), na Vysočině najdeme i památník Broučků (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů