Licoměřice: Zrada konfidenta Pokorného stála desítky životů místních lidí

Více než stovku místních mužů z vesnic Licoměřice a Lipovec zatkli nacisté na podzim roku 1944 při bezpečnostní akci proti partyzánům. Mnozí se nevrátili. Příběh zrady se začal psát v čáslavském hotelu Jelen. Při kontrole ubytovaných hostů zjistili protektorátní četníci ruské značky na oblečení Oldřicha Pokorného z Prahy. Pokorný 4.11.1944 vypověděl do protokolu Gestapa o zhruba čtrnáctidenním pobytu v partyzánských bunkrech v okolí Lipovce. U partyzánů se mu nelíbilo, proto od nich odešel. Odjel do Prahy, odkud se vracel do Čáslavi. Pokorný učinil výpověď desetistránkovou výpověď, kolínské gestapo podalo hlášení centrále do Prahy.

Gestapo nabídlo Pokornému odpuštění minulosti, pokud se stane konfidentem. Nabídku Pokorný přijal a kolínští  gestapáci ho odvezli autem do blízkosti Licoměřic. Konfident Pokorný navázal styk s rodinou Bromových u kterých se nacházeli partyzáni.

Úkryt I. oddílu partyzánské brigády Mistra Jana Husa byl rozbořen nacistickým vojskem 19.12.1944 při akci proti obyvatelstvu obcí Lipovec a Licoměřice.

Gestapo přikročilo k bezpečnostní akci. Při obkličování obou obcí došlo k přestřelce při které byl zraněn jeden příslušník SS. Celou akci vedl osobně šéf pražského gestapa Leimer. Následovalo rozsáhlé zatýkání, ale nikdo z místních lidí nepromluvil. Starosta řekl Gestapu, že byl ke spolupráci s partyzány přinucen pistolí.

Konfidenta Pokorného našlo Gestapo při prohlídce lesa zahrabaného v listí. Byl střelen zezadu do hlavy.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů