Obce Vysočiny mohou žádat o dotace na přípravu energetické koncepce

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spouští příjem žádostí ve dvou výzvách, které se zaměřují na úspory energií obcí a firem. Výzvy jsou financovány z Národního plánu obnovy (NPO) a je možné je podávat do 30. 6. 2025.

„Energetické úspory budou hrát klíčovou roli v další budoucnosti naší energetiky, zejména v kontextu dekarbonizace. Proto jsme připravili dvě výzvy z NPO, které obcím a firmám pomohou s přípravou komplexní energetické koncepce a se vstupní analýzou energetického managementu. Díky tomu budou moci optimalizovat a dlouhodobě vyhodnocovat svoji spotřebu energie, což povede ke snížení nákladů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpora Zpracování místní energetické koncepce je určena na zpracování místní energetické koncepce. Jedná se o návrh komplexního řešení na zajištění dodávky a spotřeby energie v příslušné lokalitě, které má optimalizovat spotřebu.

Obce do pěti tisíc obyvatel mohou získat až 450 tisíc korun s 95procentní výší způsobilých výdajů, obce od pěti do deseti tisíc obyvatel až 500 tisíc korun s 90procentní výší způsobilých výdajů a obce nad 10 tisíc obyvatel mohou získat až 550 tisíc korun s 85procentní výší způsobilých výdajů. Celková alokace je 150 milionů korun.

Z poskytnuté dotace bude možné financovat jak výdaje na zpracování koncepce, tak například výdaje na tisk nebo grafickou úpravu.

„Zpracování místní energetické koncepce malé obce jako například Jamné na Jihlavsku může trvat zhruba čtyři až šest týdnů. Jsme si vědomi, že kvalita koncepce může zásadně ovlivnit život každého z nás v Kraji Vysočina, proto jsme již v roce 2022 sestavili tým odborníků, kteří mají znalost zdejší krajiny a místní energetické koncepce mohou být proto praktickým nástrojem pro starosty a vedení obcí, jak nastavit energie v obcích udržitelně jak z pohledu technického, technologického, tak ekonomického a využít tak maximální potenciál nové energeticky“ naznačila Kateřina Vašků z poradenské firmy UNICONN CZ.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů