Opoziční zastupitel pojmenoval parkán sv. Václava, radní navrhuje přejmenování

Zastupitelé města Jihlavy budou znovu rozhodovat o názvu pro hradební parkán. Na červnovém zastupitelstvu navrhl opoziční zastupitel Jiří Pokorný (ANO) název Parkán sv. Václava. A název parkánu získal dvaadvacet hlasů zastupitelů. K překvapení celé koalice.

Jenže všechno může být jinak. Radní pro kulturu Sylva Čermáková navrhuje přejmenovat Václavský parkán. A její návrh na přejmenování má podporu radních města i celé menšinové koalice.

Podle pověsti byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou a vzdělával se na Budči. Jako kníže, po porážce od saského krále Jindřicha Ptáčníka, dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil rotundu svatého Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve (Staré) Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou v legendách mu připisovanou zbožnost (vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o  chudé, nemocné, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, ničení pohanských svatyní[ a posmrtné zázraky.

Později se stal symbolem českého státu, např. v Kodexu vyšehradském, na mincích nebo na Myslbekově pomníku. (text svatováclavského chorálu přímo zde)

Návrh radní Čermákové na přejmenování parkánu sv. Václava čtěte přímo zde. Koalice vedená primátorkou Karolínou Koubovou se stala menšinovou po odchodu zastupitelů KDU-ČSL z koalice. Letos v červnu rezignoval lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina na funkci náměstka primátorky.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů