Oživování úzkokolejky: Letní provoz se nouzově plánuje i jen pro části tratě

Na oživování jindřichohradecké místní dráhy se intenzivně pracuje. Případné zahájení letního provozu závisí na získání bezpečnostního certifikátu od Drážního úřadu, který deklaruje bezpečnost přepravy cestujících.

Úzkokolejka intenzivně pracuje i na nouzovém řešení letního provozu, kdy by se mohlo jezdit jen v části místní dráhy. Konkrétně by se jednalo o zhruba pětikilometrový úsek u Nové Bystřice a dvacetikilometrový úsek z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou na Vysočině.

Pětikilometrový úsek z Nové Bystřice stanice Hůrky vede mimořádně atraktivní turistickou oblastí s vyhlášeným kempem u rybníka Osika. Úzkokolejka by tak dopřála zážitek z jízdy spoustě návštěvníků České Kanady.

„Skutečně se modlíme, aby úzkokolejka začala vozit cestující do Nové Bystřice. Každý den, kdy úzkokolejka nejezdí, působí místním podnikatelům ekonomické ztráty,“ řekl starosta Nové Bystřice Jiří Zimola.

Pětikilometrový úsek u Nové Bystřice i dvacetikilometrový úsek u Kamenice nad Lipou jsou v dobrém technickém stavu, kde by teoreticky přicházelo v úvahu alespoň podmíněné povolení veřejné přepravy cestujících.

V teoretické rovině je nouzová varianta představitelná i pro Drážní úřad. „V osvědčení bude uvedeno, pro jakou trať má provozovatel osvědčení vydáno. Čistě teoreticky by v něm mohl být vyjmenován omezený úsek. Neusnadnilo by to však příliš cestu k prvotnímu získání osvědčení, předpisová část musí být tak jako tak v pořádku,“ uvedla muvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Podle mluvčí Strakové osvědčení Drážního úřadu potvrzuje zavedení systému bezpečnosti pro bezpečné provozování trati. Bez něho žádnou drážní dopravu na žádné trati provozovat nemůže.

„Řízení o vydání je v tuto chvíli přerušeno a žadatel byl vyzván k odstranění nedostatků, které spočívají především v dokladové části (předpisy, postupy, doklady k dráze). Pro úplnost dodávám, že při posuzování doplněných podkladů budou také zohledněny závěry státního dozoru a odstraňování nedostatků z tohoto šetření,“ dodala mluvčí Straková.

„Vždy je dobré mít záložní plán B. Nicméně, dvouleté očekávání všech, kdo oživování úzkokolejky sledují, je jiné. Není dobré ho zklamat hned na úvod nové éry vláčků. Věřím, že reorganizační tým na tom poslední 4 měsíce intenzivně pracoval a předvede se v červnu svým výsledkem,“ prohlásil jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů