Podraz na Kraj Vysočina! Havlíčkův Brod neschválil spolufinancování Krajské knihovny

Město Havlíčkův Brod neschválilo spolufinancování Krajské knihovny jako společného projektu s Krajem Vysočina.“Nemáme co poslat krajskému zastupitelstvu k projednání. Vnímám to tak, že jsme si pohřbili Krajskou knihovnu,“ řekla místostarostka Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková (ČSSD). (Další reakce havlíčkobrodských politiků jsou zde).

Brodská ČSSD předložený projekt spolufinancování podpořila společně s opozičními hlasy komunistů a hnutí ANO. Celkem jedenáct hlasů pro, ke schválení chyběly dva hlasy.

„Uvažuji o rezignaci na předsedu výboru zastupitelstva pro rozvoj města,“ sdělil Občasníku havlíčkobrodský zastupitel Jan Hyliš (ČSSD).

Na jednání havlíčkobrodského zastupitelstva byl osobně přítomen i náměstek Libor Joukl.

„Všichni v Havlíčkově Brodě měli volební programy plné slov podpory pro Krajskou knihovnu.Bylo to dojednáno už našimi politickými předchůdci ve vedení Kraje Vysočina. Bylo dojednáno, že to bude fungovat pro lidi. Připravili jsme to, dohodli jsme se na financování s Havlíčkovým Brodem. Spolufinancování dva díly Kraj Vysočina, jeden díl město H. Brod. U parkovacího domu to mělo být obráceně: dva díly město jeden díl Kraj Vysočina. Na provoz mělo město Havlíčkův Brod připívat dvanácti miliony korun,“ řekl náměstek Joukl.

Překvapení na politické scéně

Napříč politickou scénou Kraje Vysočina panuje překvapení nad rozhodnutím zastupitelstva Havlíčkova Brodu. „Musím si k tomu zjistit bližší informace,“ řekl krajský předseda hnutí ANO Josef Kott. Týden po jednání havlíčkobrodského zastupitelstva má jednání zastupitelstvo Jihlavy. Mezi jihlavskými zastupiteli sílí myšlenka usilovat o přesun krajské knihovny do Jihlavy.

„Skvělá zpráva! Hned mám lepší náladu, je vidět inteligentní pohled zastupitelů Havlíčkova Brodu, kteří vnímají Jihlavu jako krajské město. Protože jde o veřejnou stavbu, měla by na ni být veřejná architektonická soutěž,“ prohlásil jihlavský radní David Beke (ODS).

Náměstek Joukl: Nemám rád podrazy!

Náměstek hejtmana Libor Joukl poskytl Občasníku bezprostřední rozhovor.

– Co může tato situace znamenat do budoucna?

Nebudeme dál pokračovat v projektování. Nepředpokládám, že bychom to předkládali do podzimního zastupitelstva Kraje Vysočina. A pokud se změní krajské zastupitelstvo po podzimních volbách, může se stát, že nové krajské zastupitelstvo nebude podporovat Krajskou knihovnu v Havlíčkově Brodě. A rozhodne, že ji dá do Jihlavy.

– Nebyly politické náznaky problémů s knihovnou v Havlíčkově Brodě?

Přijde mi to jako politikaření, podobně jako letiště v Jihlavě. S panem Kalinou (náměstek primátora Jihlavy pro majetek za KDU-ČSL) jsme byli v Praze projednávat převod majetků ze státu na město a najednou není připraven to podpořit.

– Kolik je v projektu Krajské knihovny práce a úsilí Kraje Vysočina?

Máme dokumentaci pro územní rozhodnutí. Měly pokračovat práce projektanta na stavebním povolení. Pokud to příští týden neschválí Krajské zastupitelstvo, tak se zastaví přípravné práce. Nepředpokládám že bychom to dávali na podzimní zastupitelstvo. Ať si s tím nové zastupitelstvo dělá, co chce.  První nové zastupitelstvo volí hejtmana a Radu Kraje, prosincové zastupitelstvo sestavuje rozpočet. A máme únor 2017.

– Šest měsíců ztráta minimálně?

Trošičku víc.

– Projekt havlíčkobrodské Krajské knihovny je definitivně pohřben nebo jen poslán “ k ledu“?

Nejsem spekulant.

– Tak si zaspekuluji: Jestli je pouze poslán „k ledu“ bude těžké ho dostat „od ledu“….

Souhlas.

– Může za tím být snaha H. Brodu získat lepší smluvní podmínky od Kraje Vysočina?

Ale my jsme se dohodli na těch smluvních podmínkách. Věci, které chtěl H. Brod do smlouvy zapracovat jsme do smlouvy zapracovali. Nemám rád situace, kdy se nectí gentlemanské dohody. Od nástupu místostarostky Mojžyškové (ČSSD) do vedení města, je s Brodem možná dohoda. Staví se tam most Žabinec, přístavba stavební školy, staví se v nemocnici, bude se zahajovat stavba domova seniorů, bude se dělat hřiště gymnázia. Chystáme s nimi směnu pozemků pro jejich aktivity. Ale jestli se chtějí vrátit do minulosti, může nastat doba temna.

– Doba temna může znamenat embargo Kraje Vysočina na společné projekty v H. Brodě?

Proč? V září odcházím z vedení Kraje Vysočina.

– Do září se dá mnoho věcí i neudělat?

O tom to není. Nemám partnera ve vedení radnice. Nemohu jim věřit v tom, na čem se dohodneme.

– Z Vašeho hlasu je cítit rozlobenost?

Nemám rád podrazy. Zítra mi jde do Rady kraje Vysočina materiál na výběr projektanta, v létě jsme mohli mít stavební povolení.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů