Pohraniční stráž sledovala bdělost občanů Dačicka

Místní obyvatelé v rakouském pohraničí byli komunistickým režimem cíleně vedeni k oznamování cizích osob jako možných narušitelů státní hranice.

Zvláště obyvatelé NDR a Polska s batohy na zádech měli být oznamováni bdělými a ostražitými místními obyvateli přímo dozorčímu pohraniční roty Slavonice.

Systém bdělých očí místních obyvatel ale nefungoval vždy k naprosté spokojenosti strážců hranice. Například v únoru 1981 nepřišel do hostince v obci Peč (mezi Slavonicemi a Dačicemi) žádný z místních pomocníků pohraniční stráže. Obec Peč je vzdálena asi deset kilometrů od hraničního přechodu Fratres-Slavonice. Zde začínal týl 18. roty pohraniční stráže Slavonice. Jak konstatoval kontrolní orgán Pohraniční stráže nejsou v obci Peč drženy služby Pomocníků pohraniční stráže.

Pohraniční stráž vysílala i své muže v civilu ke kontrole činnosti Pomocníků pohraniční stráže v týlu. Například v létě 1981 byli do týlu 18. roty Pohraniční stráže Slavonice vysláni dva vojáci v civilu. Pohybovali se v prostoru mezi Dolním Bolíkovem a Hajnicemi. Hovořili nejméně s jedenácti občany, nikdo z nich ale neupozornil rotu Pohraniční stráže. Naopak jedna z místních žen varovala cizí muže před pohybem pohraniční hlídky v terénním vozidle UAZ.

Rota Slavonice střežila zhruba desetikilometrový úsek na státní hranici. Pohyb možných narušitelů se předpokládal ve směru Dačice-Peč-Slavonice-státní hranice, proto byl kladen důraz na aktivizaci místního obyvatelstva mezi Dačicemi a Slavonicemi se zvláštním důrazem na činnost mládeže.

V roce 1981 se podařilo místním pohraničníků zadržet i jednu občanku Rakouska, která bloudila v pohraničním pásmu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů