Pokračuje snaha o oživení zámku Jemnice

V Jemnici na příští rok připravují opravu loveckého salonku v tamním zámku. Po ní by měl sloužit jako obřadní síň. „Dělali bychom tam svatby nebo vítání občánků. Je to jedna z prvních snah, jak chceme oživit dlouho nevyužívaný zámek, ve kterém dřív sídlila armáda,“ přibližuje jemnický starosta Miloň Slabý.

Jemnice (zámek) – Wikipedie

Jemnická památka bývala původně hradem. Na čtyřkřídlý renesanční zámek byla přestavena až v šestnáctém století. Barokní podobu dostala později. V roce 1945 pak zámek zabrala armáda k ubytování mužstva, opustila ho až o sedmačtyřicet let později. Poté zůstal prázdný. Od roku 1994 je celý areál v majetku města.

Rekonstrukce salonku vyjde na dva až tři miliony korun. „Teď se tam probouraly do loveckého salonku za vojáků zazděné dveře, takže je to nachystáno na příští rok. Bude se to muset dělat restaurátorsky, proto je to tolik peněz,“ popisuje starosta.

Oživení zámku však podle slov starosty může pomoci i přemístění informačního centra, které je nyní v Husově ulici u zámeckého parku. To však závisí na získání dalších finančních prostředků.

Loni dokončili opravy krovů za asi deset milionů korun a letos začala výměna pláště střechy, která vyšla na zhruba dvacet milionů. „Zatím jsou hotové práce za přibližně čtyři miliony korun, za stejnou částku se bude střecha měnit i příští rok,“ nastiňuje Miloň Slabý.

Lovce nahradí snoubenci. V Jemnici chystají opravu zámeckého salonku
Starosta Jemnice Miloň Slabý

„Dělali bychom tam svatby nebo vítání občánků. Je to jedna z prvních snah, jak chceme oživit dlouho nevyužívaný zámek, ve kterém dřív sídlila armáda,“ přibližuje jemnický starosta Miloň Slabý. Po válce jim byl zámek zkonfiskován a v letech 1945–1992 sloužil armádě, která jej značně zdevastovala.

Zámek byl v minulosti několik let neúspěšně nabízen k prodeji. V současnosti bylo od tohoto záměru upuštěno a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Telči se hledají možnosti k pokračování procesu celkové obnovy a zpřístupnění objektu veřejnosti.

Oprava památky je ale podle starosty pro čtyřtisícové město s rozpočtem okolo 100 milionů korun dlouhodobou záležitostí, kterou by urychlil jen velký projekt s možností získání dotací.

Před lety mělo město plán, že v zámku vznikne vojenské muzeum a rehabilitační a ubytovací centrum pro české i zahraniční vojenské veterány. Zámek si kvůli tomu pronajal řád křižovníků s červeným srdcem – cyriaci, který odhadoval náklady na zřízení na 400 milionů korun. Chtěl na to získat dotace z Evropské unie případně z takzvaných norských fondů a od sponzorů. Záměr se nepodařil a město nájem ukončilo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů