Politická krize rekonstrukce zimního stadionu: Forum Jihlava jde proti zbytku koalice

Na dubnovém zastupitelstvu města Jihlavy se vyhrotila politická koaliční krize: radní Karolína Koubová a zastupitel Matěj Kolář hlasovali proti zbytku koalice při hlasování o harmonogramu rekonstukce zimního stadionu (harmonogram zde).

Na sociální síti se Forum Jihlava obhajuje slovy:

Forum Jihlava„Chceme zimní stadion, ale nechceme se nechat za pár let zavřít za odsouhlasení naprosto nepřipravené miliardové investice, na kterou město v tuto chvíli nemá. Pokud se bavíme o podpoře sportu v Jihlavě, je třeba si uvědomit, že když si postavíme zimák bez podpory dalšího investora, tak se příštích pár desítek let můžeme rozloučit s jakýmikoli dalšími (a už v tuto chvíli potřebnými) investicemi právě do sportu. Chceme zimák, a také chceme, aby byl projekt připravený. A chceme partnera, který s městem ponese náklady i zisk, stejně jako je to napr. ve fotbale nebov tenis centru. Navíc, v tuto chvili na papíře neexistuje ani čárka o budoucím provozu, nakladech, zdrojích… Voláme po studii proveditelnosti! Copak bychom byli řádní hospodáři tohle odmávnout, když zatím máme jen nepodložené předpoklady? Vy byste začali stavět?“

Příspěvek je bez podpisu autora. Radní Karolína Koubová přidala i osobní vzkaz hokejovým fanouškům:

„Nechť mi všichni hokejoví fandové prominou, ale já prostě nemůžu odmávnout projekt za miliardu (což je roční rozpočet města), bez toho, abych znala další podrobnosti. Tohle přeci vůbec není o hokeji! Zajímalo by mě, kdo by na sebe vzal tu zodpovědnost, kdyby se jednalo o investici v nějaké běžné firmě. Kdo by to odsouhlasil na základě tří áčtyřek textu, bez jakýchkoli dalších jasných čísel o provozu, nákladech, zdrojích… Na kriminál si připadám ještě mladá, takže za mě nový stadion ano, ať už ve středu města nebo za ním, profi hokej ano, architektonická soutěž ano, ALE! Jestli mám hlasovat o miliardové investici, tak chci znát prostě a jednoduše plán provozu, finanční plán investice atd. Víc, než jen „předpokládáme, že to bude stejně peněz jako teď“, a tím víc myslím alespoň jednoduchý výpočet a ne jen pocit.
p.s., včera jsem to říkala na zastupitelstvu, ale předtím jsem o tom mluvila už i na radě, takže můj názor je už celkem dlouho stejný. je to můj názor, ne názor nějakých šedých eminencí v pozadí.“

Šedou eminenci hnutí Forum Jihlava pojmenoval primátor Rudolf Chloupek v rozhovoru pro Občasník (čtěte zde), radní Koubová žádost o rozhovor odmítla. Na sociální síti vyjádřil názor i Miroslav Tomanec, v politických kruzích označovaný za šedou eminenci uskupení Forum Jihlava:

„Fórum Jihlava je velice názorově široká platforma.U problému HZS však již téměř rok a půl panuje místy až drtivá shoda podstatné části účastníků diskuzi.Nemůžeme přece za to,že naši partneři v koalici odmítají jakékoliv naše argumenty nejen slyšet, ale také o nich diskutovat a už vůbec ne je alespoň částečně přijmout! A postup,který v této věci zvolil zodpovědný náměstek je třeba odmítnout nejen politicky, ale i občansky! Nejprve vyhodí 300 tis za pana Buchtu, aby jenom zjistil že tudy cesta nevede,potom koketuje s panem Žákem a nakonec bleskově vyrazí na komoru architektů domlouvat bombastickou soutěž.A pak se to teprve předhodí takto do zastupitelstva.A tomu máme jen tak trpně přihlížet a všechno tupě odhlasovat, jenom proto,abychom byli tzv.koaličnětvorni?“

Místopředseda jihlavských lidovců Petr Piáček naznačil pro Občasník možnost řešit politickou krizi jako porušení koaliční smlouvy (více zde).

Mezi hokejovými fanoušky sílí volání po mimořádém jednání zastupitelstva. Takto je formulovaná výzva politikům od promotýmu Dukly Jihlava:

„PromoTEAM HCD důrazně vyzývá a ve vší slušnosti žádá vedení jihlavské radnice, aby využilo svého zákonného práva a svolalo mimořádné zasedání zastupitelstva, jehož jediným bodem by mělo být definitivní rozhodnutí o rekonstrukci Horáckého zimního stadionu.“

Koaliční smlouva politických stran ve vedení jihlavské radnice formuluje priority v oblasti sportu takto:

Sport – řešení rekonstrukce HZS, podpora spolků s volnočasovými aktivitami všech věkových kategorií, maximální využívání sportovišť, jejichž zřizovatelem je město, hledání sponzorů pro vrcholový sport, transparentní podmínky pronájmu městských sportovišť pro vrcholový sport.

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů