Prohlášení rady města Žďáru nad Sázavou k teroristickému útoku radikálního hnutí Hamás proti demokratickému státu Izrael

Osm radních města Žďáru nad Sázavou přijalo prohlášení k situaci na území státu Izrael:

Rada města Žďár nad Sázavou důrazně odsuzuje teroristický útok radikálního hnutí Hamás proti demokratickému státu Izrael. Současně vyjadřuje lítost nad civilními obětmi na obou stranách konfliktu.

Pod prohlášením je podepsán starosta města Martin Mrkos (STAN), místostarosta města Rostislav Dvořák (KDU-ČSL) a jako ověřovatel zápisu radní Radek Zlesák. Schůze rady města se účastnili poslankyně MUDr. Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Bc. David Filip, Ing. Karolína Kostečková, Mgr. Zdeněk Navrátil (všichni STAN), náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Omluven z jednání byl pouze radní Jaroslav Hedvičák.

Koalici na žďárské radnici tvoří STAN, KDU-ČSL a hnutí ANO, opozici je ODS a hnutí Změna 2018. I žďárská opozice podporuje vyjádření vedení města.

„Podobné vyjádření snad podporuje každý člověk. Jestli jde o snahu vedení města si udělat reklamu na zahraničních událostech, tak se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl opoziční zastupitel Jan Havlík.

Prohlášení radních města Žďáru nad Sázavou je zatím k dispozici jen v podobě zápisu ze schůze radních měst. Schůze radních města se konala 9. října 2023, prohlášení je zatím ojedinělou reakcí místních politiků Vysočiny k zahraničním událostem.

V ranních hodinách 7. října 2023 zahájily palestinské militantní skupiny[ vedené Hamásem rozsáhlou invazi a ofenzivu proti Izraeli z Pásma Gazy, prolomily bariéru mezi Pásmem Gazy a Izraelem a vnikly do nedalekých izraelských osad a vojenských zařízení. Jedná se o první přímý konflikt na území Izraele od arabsko-izraelské války v roce 1948. Útok byl zahájen kombinovaným raketovým ostřelováním izraelského území a pozemním útokem ozbrojenců Hamásu proti vojenským a civilním cílům v Izraeli. Poprvé od jomkipurské války v roce 1973 Izrael oficiálně vyhlásil válku.

Z Pásma Gazy bylo vypáleno nejméně 3 000 raket, které zabily nejméně 700 Izraelců. Izraelská vláda vyhlásila výjimečný stav. Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu v celostátním projevu po zahájení útoků prohlásil, že Izrael „je ve válce“.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů