Rantířov: Řežba o stavbu galvanovny pokračuje. Obec se odvolá

Jako velký střet zájmu podnikatelské prosperity s veřejným míněním obce vypadá konflikt kolem rozšíření provozu firmy M-kovo Rantířov.  V těsné blízkosti výrobního areálu stojí obytná zóna. Kdosi v dávné minulosti hluboko před rokem 1989 nerespektoval hygienická ochranná pásma při vzniku obytné zóny. Tím vzniklo trápení Rantířova kolem soužití průmyslové a obytné zóny.

Podnikatel: platím daně

V průmyslové zóně v obci Rantířov podniká rodinná firma od roku 1991 ( od dob malé privatizace ). Investice do modernizace strojů a technologií jsou podle jednatele firmy M-kovo Tomáše Mičke nutné, pro udržení firmy na trhu. Samozřejmostí je údržba budov a okolí, tak jak nám to finanční prostředky umožňují.

„Povinností firmy, která funguje,  je platit daně a tak to také je. Je smutné, že se nyní obstrukcemi obce Rantířov  oddaluje realizace nové technologie, která by opět generovala jak pracovní místa, tak finanční příjmy. A to jak do státní pokladny, tak obecní pokladny. Všechny odborné posudky a podklady, které byly třeba se schválily a limity, které jsou stanoveny  se splňují,“ uvedl jednatel Mičke.

V obci se teď vedou místy až hysterické diskuse o dopadu maximálního provozu modernizované linky na život Rantířova.

“ Při úředních jednáních se  muselo při předkládání podkladů vycházet z maximálních dosažených hodnot a to přeci logicky  neznamená, že se musí těchto hodnot běžně dosahovat. Tím chci říci, že neustále diskutovaný nepřetržitý provoz této linky nemusí být nikdy dosažen, přesto že se již nyní neustále diskutuje. Firma nikdy neměla potřebu někoho omezovat a někomu bránit v rozvoji, ale to co se nyní odehrává, tak cíleně firmu poškozuje,“ uvažuje jednatel Mičke.

Během několika posledních měsíců navštívily rantířovského podnikatele snad všechny kontrolní orgány z Jihlavska. Hlavně anonymní stížnosti znepříjemňují místnímu podnikateli každodenní starosti.

„Naší prioritou je chodit do práce, starat se a zajišťovat práci pro zaměstnance. Neustále  ale vyřizujeme  opakující se stížnosti a udání na firmu a zaměstnance firmy,“ dodal jednatel Mičke.

Starosta: galvanovna by stát neměla

Loni v prosinci obec Rantířov neuplatnila připomínky k rozšíření provozu firmy M-kovo o objekt galvanovny v řízení známém jako „malá EIA“. „Galvanizační linka podle nás nepatří do drobné řemeslné výroby. Je to nesoulad s územním plánem obce. Stát by to tam nemělo,“ vysvětluje starosta Rantířova Tomáš Novotný. Starosta Novotný na jednáních o povolení galvanovny vytrvale hájí zájmy obce. A jde často o jednání s maximálně vypjatými emocemi. „Při jednání na stavebním úřadě jsem chtěl dvakrát předčasně odejít,“ řekl starosta Novotný. Obec se všemi možnými kroky snaží zastavit proces úředního povolení výstavby galvanovny. Místní zastupitelstvo Rantířova jednohlasně rozhodlo o odvolání obce proti rozhodnutí vodoprávního úřadu o povolení odpadní jímky pro M-kovo. Odpadní jímka má sloužit pro spuštění zkušebního provozu galvanovny.

Hlas na zastupitelstvu: Hitler taky dodržoval své zákony!

I samotné jednání zastupitelstva o odvolání Rantířova proti úřednímu povolení jímky pro odpadní vodu bylo plné emocí. Dvě desítky místních občanů sledovali napjatě jednání zastupitelstva. „Doplnili jsme projekt, který jste zatím nemohli vidět. Jsou tam například nové filtry vzduchotechniky,“ upozornil projektant stavby Radek Popelka. Projektant Popelka je lídrem opozice v jihlavském zastupitelstvu. Popelkova firma Agroprojekt spol. s. r.o. je projektantem stavební části a má plnou moc k projednání záměru s dotčenými orgány státní správy.

„Hitler taky dodržoval ve své době zákony a jak to dopadlo,“ prohlásil jeden z občanů v diskusi.

„Pojďme se posunout k územnímu řízení na stavebním úřadě, kde bude moci každý občan uplatnit své námitky,“ navrhoval projektant Popelka. Zastupitelstvo ale jednohlasně odhlasovalo podání odvolání na vodoprávní úřad. Zoufalá bitva Rantířova se záměrem výstavby galvanovny pokračuje.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů