Sankce Evropské unie za veřejnou podporu v COVID-19 nouzi?

Profesionální sportovní kluby se dostávají do nouzové situace. Počet platících diváků v ochozech je omezen, tím jsou omezeny i finanční příjmy. Profesionální sport se odehrává na stadionech ve vlastnictví měst a obcí, proto sportovní kluby adresují politikům žádosti o dary a dotace.

Schválit dotaci nebo dar profesionálním sportovcům ale může posuzovat Evropská unie jako porušení vnitřního trhu. Zastupitelům hrozí v krajním případě vyšetřování a vysvětlování směrnic Evropské unie. Použití varianty veřejné podory v režimu „de minimis“ jen oddálí řešení problému: posuzuje se podpora kumulativně za tři roky. Pokud hranici veřejné podpory „de minimis“ nepřekročíte letos, pak příští rok problém naroste.

Neposkytnutí finančního daru z veřejných prostředků místních profesionálním sportovcům pak znamená zvýšit riziko úpadku sportovních klubů. Žádost o finanční dar z veřejných prostředků je i vzkazem místním politikům o vážnosti situace. Za normální doby a normální situace by podobná dotace nebyla potřeba: sportovci by si vydělali na vstupném od diváků.

Určitou šancí by byla iniciativa europoslanců, pokud by jim o problému někdo řekl. Kolem europoslanců je ovšem pevná obranná hráz v podobě asistentů a mluvčích poslanců. Vrcholem úřednické arogance z kanceláří českých europoslanců je návrh „zavolejte na bezplatnou linku Evropské unie“.

Zoufalé žádosti profesionálních sportovních klubů o finační dary samosprávy jsou vlastně vzkazem o vážnosti situace. Právo Evropské unie o ochraně vnitřního trhu evidentně nepočítá se situací, kdy bude omezena hospodářská činnost.

Bankrot prvního profesionálního klubu možná probudí české europoslance z nečinnosti při sladění výkladu evropského práva se situací v Čechách. Zatím není vidět žádná činnost europoslanců .

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů