Stanové městečko Vysočiny pro uprchlíky z Ukrajiny má být v Rančířově

Pomoc uprchlíkům před válkou na Ukrajině pokračuje výběrem vhodného umístění stanového tábora.

Podle informací Občasníku je jedinou vhodnou lokalitou bývalý vojenský prostor Rančířov.

Místo má i vhodné napojení na infrastrukturu v podobě pitné vody a elektrické energie. Část prostor bývalého vojenského areálu je stále oplocena.

“ Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek si tuto lokalitu o víkendu zmapoval. V tuto chvíli si musí Ústřední krizový štáb a Národní asistenční centrum pomoci uprchlíkům vydiskutovat s Armádou, zda tento prostor pro účely případného zřízení nouzového ubytování pro válečné uprchlíky uvolní a schválí,“ uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

foto: Jakub Moravec, Armáda České republiky

Ve vojenském prostoru Rančířov v minulosti přenocovalo patnáct set amerických vojáků při cestě do Maďarska. Na ploše deseti tisíc metrů čtverečních vyrostly na čtyři desítky stanů k ubytování vojáků, jídelní stany, hygienické zázemí, polní ošetřovna, rozlehlé parkoviště, místo pro doplnění pohonných hmot, autoopravna. Česká republika tehdy plnila svou roli jako hostitelská země v režimu Host Nation Support .Režim Host Nation Support patří mezi klíčové požadavky NATO na členské země.

Vojenský prapor nasaditelných sil Armády České republiky umí denně ubytovat a stravovat až pět set osob, zaparkovat a dotankovat až dvě stě vozidel, případně asistovat u drobných oprav. To padá hlavně na bedra první roty podpory, které velí současná velitelka rančířovského tábora kapitánka Zdeňka Lapáčková.

V dalších letech se budou schopnosti praporu navyšovat až do roku 2025, kdy by měl být plně připraven plnit závazky Aliance v celém spektru logistických činností.

Plných operačních schopností dosáhne 1. ledna 2025. Znamená to, že prapor bude kromě poskytování služby podpory hostitelskou zemí schopen tvořit a obsluhovat plnohodnotné Centrum podpory konvojů na území ČR nebo v zahraničí. Dále pak vytvořit a obsluhovat prostor přijetí, soustředění a přípravy personálu a techniky před přesunem do cílových destinací včetně skladování majetku v kontejnerech i mimo kontejnery.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů