(VIDEO) Jemnice viděla vítězné návrhy proměny údolí letního kina a klubovny skautů

Jemnice na Třebíčsku představila vítězné návrhy z architektonické soutěže na návrh úpravy údolí nedaleko centra města. Náklady na stavební úpravy jsou podle starosty Pavla Nevrkly (ODS) prozatím odhadované na padesát milionů korun.

Předmětem soutěže byl návrh architektonicko-krajinářského řešení proměny údolí letního kina a přilehlé skautské klubovny v bezprostřední blízkosti historického centra města Jemnice a zámeckého parku. Jedinečné prostředí údolí, zaklíněné v historické části města, mezi parky a s kulisou vzrostlých stromů nabízí nezměrný potenciál pro vytvoření inspirujícího a reprezentativního společensko-kulturního prostoru pro širokou veřejnost a také kvalitního zázemí pro místní skautský oddíl.

Skautská klubovna a přilehlý venkovní prostor bude uspokojovat potřeby místního oddílu s možností konání skautských akcí i regionálního významu. Veřejný prostor v těsném sousedství pak bude multifunkční a flexibilní tak, aby umožňoval konání menších společenských a kulturních akcí, pořádání různých koncertů, happeningů, malých trhů, letního promítání atd. K tomu bude třeba vybudovat diskrétní zázemí menšího rozsahu. Skautská klubovna, společenský prostor a přilehlé svahy budou tvořit jedno harmonické prostředí.

Soutěž vyhrál návrh architektů Lukáše Fišera a Kristýny Shromáždilové, která byla mimo jiné úspěšná i v soutěžích na plovárnu Rosice nebo komunitní centrum Říčanský mlýn.

Hodnocení poroty vítězného návrhu:

Porota ocenila silnou krajinářskou kompozici a uvolnění údolí. Příjemná atmosféra ve vztahu k okolním hodnotám a samotnému místu. Kruhovitý objekt skautské klubovny s centrálním ohništěm se stáví k lokalitě s respektem a posiluje jeho přírodní údolní charakter. I když je objekt umístěn v těžišti řešeného území, tak svým neagresivním půdorysem nechává prostor kolem sebe volně obtékat.

Pobytové a vyhlídkové platformy jsou v řešeném území vhodně umístěny a jsou přínosem pro obyvatelnost údolí.

Stavba, která asi nejpřesněji vystihuje vztah skautů ke své klubovně. Ta díky svému dispozičnímu uspořádání může plnit i rozličné městské funkce. Např. po dohodě se skauty to mohou být svatební obřady, kultivované oslavy nebo i duchovní setkání s krajinou. Mohou zde také probíhat také poznávací a vlastivědné soutěže, školení, praktická školení, ale i přespávání ve spacáku, neboť tyto aktivity generace vyrostlá v září obrazovky více než potřebuje.

Klubovna nabízí autentický zážitek pod hvězdným nebem. Návštevníci parku mohou také využít zde umístěna veřejná wc.

Prezentovaná schémata využití údolí nabízejí promyšlené spektrum rozličných kulturních, sportovních, společenských a komerčních aktivit. Návrh je velmi promyšlený, s vysokou architektonicko-krajinářskou kvalitou.

Porota oceňuje nejenom adekvátní pochopení života ve čtyřtisícovém sousedském městu, ale také ekonomickou přiměřenost návrhu. Z oceněných návrhů jde o řešení bezkonkurečně nejlevnější, a to jak investičně, tak provozně. Za zásadní kvalitu lze označit dodržení i pěší propojení mezi autobusovým nádražím a městem.

O plánech firmy Jemča na rozšíření areálu v Jemnici čtěte přímo zde a zde. O tábořišti prvních skautů čtěte více přímo zde, o zrodu českého skautingu přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů