Krajské nominační pravidlo ČSSD: s obviněním nepůjde kandidovat?

cssdPro výběr stranických kandidátů do krajských voleb 2016 už má sociální demokracie stanovena interní pravidla. Členové ČSSD budou moci kandidovat i se sdělením obviněním z nedbalostních trestných činů. Pokud je v policejním obvinění úmyslný trestný čin, pak interní pravidla nepustí obviněného politika na stranickou kandidátku.

Kandidát  pro krajské volby by měl nově vedení strany předložit čestné prohlášení, že není obviněn či obžalován z úmyslného trestného činu. O nedbalostních trestných činech se nemluví.

Jde o další podmínku, která sociálním demokratům svazuje ruce při sestavování kandidátních listin. Ve stanovách je například požadavek na 40% žen. Potom strana stanovuje vnistrostranickými řády řeší možnosti co s tím, pokud  požadavek nejde splnit. Pro kandidaturu do parlament má strana zase podmínku minimální délky členství 6 let (bez výjimky). Pokud je kandidátem nestraník, pak může dojít na udělení výjimky.

Dokonce nemusí jít ani o úřední obvinění, pro vyškrtnutí z kandidátky může v některých případech postačovat i obvinění přes média.

Bude tak k vyškrtnutí z kandidátky postačovat například prohlášení souseda o krádeži auto stranickým kandidátem? Vedení strany z Lidového domu obviněného kandidáta škrtne od stolu z kandidátní listiny. Ale soused se po týdnu veřejně omluví, že mu auto neukradli, ale zapomněl ho před hospodou?

V minulosti sociální demokraté podobné písemné prohlášení o bezúhonnosti nevyžadovali. Postačovalo, pokud kandidát získal důvěru svých spolustraníků při sestavování kandidátky.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů