(VIDEO) Případ Joukl&Míka (ČSSD) jde do finále: Státní zástupce chystá třicetistránkovou závěrečnou řeč!

Téměř po deseti letech jde do finále případ nákupu vozidel zimní údržby z roku 2009. Státní zástupce již začal psát závěrečnou řeč. Začal před několika dny a zatím ještě není ani v polovině. „Zcela určitě to bude nejdelší závěrečná řeč v mé dosavadní kariéře,“ prozradil Občasníku státní zástupce Kamil Špelda.

Celý soudní den začal ráno obvyklou osobní prohlídkou před vstupem do jednací síně.

Bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl a ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočina Jan Míka čelí obvinění za nákup více než dvou desítek vozidel zimní údržby v roce 2009. Do té doby vysočinští cestáři nakupovali výhradně vozy Tatra. Jenže nastoupil nový ředitel Míka a výběrové řízení museli podřízení nového ředitele opakovaně přepracovávat. Původní požadavek vzduchem chlazených motorů totiž mohl splnit jediný výrobce – Tatra Kopřivnice.  A tak se parametry veřejné zakázky museli opakovaně upravovat, až podmínky mohlo splnit více výrobců. S výhradami i kopřivnická Tatra.

Pro soudní znalce bylo problematické i určení ceny obvyklé. Veřejná zakázka v objemu přes sto milionů korun za nákup vozidel byl v roce 2009 vyjímečnou záležitostí. Jenže vysočinští cestáři potřebovali razantně omladit vozový park vozů zimní údržby starých i několik desítek let.

sypače

Podle soudních znalců byla vysoutěžená cena na horní hranici ceny obvyklé. Problematické je především stanovení obchodní marže vice než třicetimiliónové provize  firmy Praga-Export, která v minulosti figurovala i v jiných předražených nákupech . Například v nákupu obrněnců pro armádu (více zde). Obhajoba ovšem obchodní provizi zdůvodňuje prodloužením záruky z obvyklých čtyřiadvaceti na šestatřicet měsíců.

Vyřizovat obchodní úvěr pro nákup vozidel zimní údržby pomáhala i poslanecká asistentka hejtmana Běhounka Marie Rubišarová-Medová. Její jméno opakovaně zaznělo v soudní síni v první fázi soudního procesu (více zde).

Soudního procesu se od samého počátku neúčastní žádný zástupce Kraje Vysočina v roli zmocněnce poškozeného.  Podle vedení Kraje Vysočina při nákupu sypačů žádná škoda neznikla.

Nicméně podle rozsahu příprav závěrečné řeči státního zástupce Špeldy nelze očekávat ze strany státního zastupitelství stažení obžaloby nebo zastavení procesu.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů