(VIDEO) Šlakhamr se vrátil do starých časů

Obec Hamry nad Sázavou získala svůj název díky vodním hamrům, což byly středověké kovárny pro zpracování železa.

Hamr (z německého slova Hammer = kladivo) byl vodou poháněný buchar. Jeho hlavním účelem bylo kováním zpracovat polotovar (podle kulovitého tvaru nazývaný lupa) vytažený z pece na železo.

Vodou poháněná velká kladiva – buchary v hamrech – dokázala výrazně ulehčit a zrychlit namáhavou kovářskou práci. A navíc – proti ručnímu kování umožnila zpracovat i větší výkovky. Kování na hamru bylo dříve také jediný možný způsob, jak ze surového železa získat kujnou ocel . Produktem hamrů tak často vedle drobnějších hospodářských předmětů byly polotovary, tzv svárkové oceli, které sloužily jako materiál pro další zpracování.

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou je v pramenech spojován se jménem Niklase Flexlina, rychtáře v Německém Brodě (nyní Havlíčkově Brodě), nájemcem zmíněného hamru. Současně existovaly další hamry v blízkém Najdeku (tzv. Václavův hamr), v Dolních Hamrech (Fiklův hamr) a Horních Hamrech (Frendlův hamr).

Může jít o obrázek one or more people , ohni a venkovnímu

Návštěvníkům je během prohlídky předvedena ukázka chodu bucharu a dalších zařízení poháněných dvěma vodními koly. Dozvědí se jakým způsobem středověcí železáři získávali základní suroviny, tedy dřevo, dřevěné uhlí a železo, a jaký byl sortiment produktů hamrů. Část expozic je věnována posledním obyvatelům objektu – mlynářské rodině Brdíčků.

Pro vlastní činnost Šlakhamru v období 14.–17. století se dochovalo pouze několik údajů. Provoz hamru trval až do poloviny 17. století. Pro pozdější období již není hamr zmiňován, vždy jen grunt či tvrz s mlýnem (1694, 1742). Činnost mlýna skončila před druhou světovou válkou. Po dobu protektorátu mlýn pouze šrotoval a k pohonu zařízení sloužil stacionární spalovací motor. V 50. letech polnosti a ostatní pozemky ve vlastnictví rodiny Brdíčků (kromě parcely mlýna a předzahrádky) přešly do užívání místního JZD. V roce 1976 zakoupilo od původních majitelů objekt Technické muzeum v Brně. V roce 2000 bylo provedeno statické zajištění objektu a zahájena stavba technologických zařízení hamru.

O mamutovi, který stráží údolí měsíčnice, čtěte více přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů