Mamut hlídá království měsíčnice v údolí řeky Sázavy

Jednohektarová louka nedaleko Brdíčkova mlýna na řece Sázavě je přírodní památkou zvanou „království měsíčnice“.

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) je až jeden metr vysoká lodyha se srdčitými listy, připomínající listy kopřivy. Květy jsou vzhledem k velikosti poměrně drobné, něžně fialové, vzácně i bílé barvy a opojně voní. Její vůně se stupňuje zvlášť k večeru – měsíčnice je opylovávána nočními motýly. 

Velkou atrakcí království měsíčnice je socha mamuta sochaře Michal Olšiak.
Původně měl v údolí stát celý mamut, ale byl příliš obrovský, takže byla nakonec vytvořena jen jeho hlava. Mamut kolumbijský, který byl předlohou této impozantní plastiky, byl s výškou čtyř metrů a vahou deseti tun jedním z vůbec největších druhů mamuta. 

Několik stovek metrů od sochy Mamuta je přírodní památka Rozštěpená skála. Sestup skalní štěrbinou je dobrodružstvím hlavně pro malé turisty.

Není k dispozici žádný popis fotky.

V okolí je spousta tajemných míst, která stojí za bližší průzkum malých objevitelů.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Na konci údolí najdeme Brdičkův mlýn (Šlakhamr), což je vodní mlýn, který stojí na katastrálním území Najdek na Moravě části Šlakhamry obce Hamry nad Sázavou v okrese Žďár nad Sázavou. Jde o bývalý hamr, později přestavěný na mlýn, který dokládá spojení zemědělského statku s mlynářským řemeslem (více zde).

Dnes je v Brdičkově mlýně expozice hamernictví, jako zaniklého řemesla. Hamerníci, tedy kováři pracující na hamru. Vodní kolo pohánělo nejen hamr, ale i mlýn. Panovníky byla navíc hamerníkům udělována různá privilegia, jako privilegium vařit pivo, či pálit milíře. Dřevěné uhlí z větší části shořelo při zpracovávání rudy. Pivo zase z velké části vypili pomocníci a tovaryši.

Život hamerníků byl tvrdý a velmi často jej znepříjemňovali ještě potíže s nedostatkem vody, kvůli nízké hladině, nebo naopak povodně, popř. mráz, kvůli kterému zamrzl vodní náhon a nebylo možné tedy roztoči vodní kolo.
Každý hamerník byl pyšný na výrobky, které vycházely z jeho dílny. Proto je označoval cejchem- osobní značkou, aby je odlišil od výrobků jiných hamerníků. Stejné to bylo u kovářů.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů