(VIDEO) Střet zájmů? Krach Sberbank je unikátní trojrolí ČNB

Česká národní banka (ČNB) hraje v krachu Sberbank dosud nevídanou trojroli: na jedné straně nominovala insolvenční správkyni, na druhé straně je zástupcem věřitelů, který na ni má dohlížet, a na třetí straně působí jako regulátor celého bankovního trhu.

“ ČNB může být v konfliktu zájmů zejména proto, že jako regulátor jmenoval JUDr.Lužovou likvidátorkou banky (následně byla jmenována insolvenční správkyní), ČNB nyní ve věřitelském výboru schvaluje podmínky prodeje a jeho výsledek, a poté bude prodej schvalovat jako regulátor. Jako člen věřitelského výboru má ČNB usilovat o maximální cenu, jako regulátor o stabilitu trhu, a tyto ohledy mohou být v rozporu,“ vysvětlil právník Pavel Korman z advokátní kanceláře Korman legal, která zastupuje vícero věřitelů Sberbank. Tato kancelář rovněž připravuje pro své klienty kroky k tomu, aby při uspokojování pohledávek nebyli upozaděni za Garančním systémem finančního trhu.

Obdobnou trojroli historie krachů a úpadků české historie dosud nepamatuje. Ani v obdobných případech bankovních institucí.

Může jít o obrázek 1 osoba

Kraj Vysočina působil v sedmičlenném předběžném věřitelském výboru ve kterém byla i Česká národní banka. Pohledávka Kraje Vysočiny je v řádu miliard korun, pohledávka ČNB asi sto třicet tisíc korun. I další města a obce nejen na Vysočině mají vyšší pohledávky než ČNB.

Nový tříčlenný věřitelský výbor byl zvolen pouze hlasy Garančního systému finančního trhu a České národní banky. Tyto subjekty nominovaly zástupce jen ze svých vlastních řad. Třetím členem věřitelského výboru je společnost STEMA-TECH s.r.o., která ani neměla potřebu účastnit se této volby. Nově zvolení členové převzali plnou právní i společenskou odpovědnost za výsledek probíhající insolvence. Stalo se tak i přes nesouhlas ostatních věřitelů, kteří měli pro zvrácení výsledku nedostatek hlasů. Ty jsou měřeny bohužel pouze velikostí pohledávek. I na tento fakt Kraj Vysočina upozorňoval insolvenční soud, který však tuto námitku zamítl.

Kraj Vysočina bude nyní velice pozorně sledovat další průběh insolvence. V případě pochybností, že věřitelský výbor nehájí dostatečně zájmy VŠECH věřitelů a cena za prodej úvěrového portfolia nebude odpovídat výši pohledávek potřebných k uspokojení i dalších věřitelů z řad samospráv, je  připraven podniknout právní kroky a požadovat náhradu škody. Stejný postup pravděpodobně zvolí i další věřitelé. Kraj Vysočina tímto upozorňuje i na fakt, že hodnota úvěrového portfolia se za několik posledních dnů opět snížila z původně avizovaných 51 miliard na současných 47 miliard. Vzhledem k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ hodlá Kraj Vysočina zároveň podat podnět směrem k legislativním autoritám a vyzvat k diskuzi nad změnou insolvenčního zákona.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů