VÍME PRVNÍ: Brána Jihlavy měla problém s dodržováním sankcí proti Rusku za válku na Ukrajině

Magistrát města Jihlavy zjistil při kontrole hospodaření své příspěvkové organizace Brána Jihlavy provedení platby za služby subjektu na seznamu sankcí proti Rusku. Konkrétně mělo jít o problém s úhradou přenocování v hotelu, který je ovládán ruským kapitálem.

Stopu k ruským majitelů, lze vysledovat přes osobu šestasedmdesátiletého majitele firmy, který byl podle Seznam Zprávy ředitelem několika energetických firem na Urale a v Moskvě. Od roku 2011 zastával post náměstka generálního ředitele pro energetiku společnosti Ural Industrial – Ural Polar Corporation. Ve společnosti, která obchodovala mimo jiné se firmami Gazprom a Transněfť napojenými na ruskou vládu, měl dohlížet také na výstavbu 700 kilometrů dlouhé železniční sítě na poloostrově Jamal, který je největším nalezištěm zemního plynu v Rusku a zároveň regionem bohatým na kovy. Je držitelem několika čestných uznání z oficiálních míst, včetně vyznamenání Ministerstva paliv a energetiky Ruské federace.

Podle neoficiálních informací Brána Jihlavy pochybení při dodržování ekonomických sankcí proti Rusku přiznala a vysvětluje je neznalostí konkrétního pracovníka při povinnosti dodržovat sankce i u velmi nízkých částek v řádech tisíců korun.

Radní města Jihlavy ještě nerozhodli o dalším osudu ředitele příspěvkové organizace Jakuba Demla, který ale rychle ztrácí důvěru zřizovatele. V červnu 2023 radní města Jihlavy neschválili účetní uzávěrku Brány Jihlavy (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů