VÍME PRVNÍ: ČEZ Obnovitelné zdroje má zájem o Panenskou Rozsíčku

Další lokalitou vhodnou pro výstavbu větrných elektráren je katastr obce Panenská Rozsíčka. Obec leží zhruba pět kilometrů od Třeště směrem k obci Pavlov, kde už jsou v provozu větrné elektrárny. V letech 1986–1991 byla místní částí města Třešť, od 1. ledna 1992 je opět samostatnou obcí.

Zdrobnělé jméno Rozsíčka pochází z rozseče, což značí místo osídlené po vysekání lesa. Jméno obce tedy naznačuje, že zakladatelé obce, jimž se při kolonizaci hraničního hvozdu zalíbila malá kotlina orientovaná k jihu, vymýtili starý hvozd a na jeho místě založili osadu. Přívlastek „Panenská“ byl přidán ke jménu Rozsíčka tehdy, když se část obce stala majetkem jeptišek – „panen“ – kláštera v Nové Říši.

V únoru bude v Panenské Rozsíčce představení záměru společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. „Mělo by jít o tři větrné elektrárny. Zájem stavět větrné elektrárny v naší obci už byl v devadesátých letech, ale to byla jiná doba,“ řekl starosta Panenské Rozsíčky Bohumil Novák.

Obec Panenská Rozsíčka má kolem dvou set obyvatel, hospodaří s rozpočtem zhruba čtyř milionů korun. Spolupráce s firmou ČEZ Obnovitelné zdroje v podobě společné firmy na provoz větrných elektráren by rozpočtu obce mohla přinést stovky tisíc korun po dobu pětadvaceti let.

Mikroregion Přibyslavsko kývl na spolupráci s ČEZ Obnovitelné zdroje (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů