VÍME PRVNÍ: Policie vyšetřuje leták aktivistů z Jemnice

Události kolem záměru výstavby zemědělských farem na katastru Jemnice už zajímají i strážce zákona.

Podle informací Občasníku strážce zákona zajímá především leták, který dostali do svých poštovních schránek občané Jemnice krátce před konáním veřejné schůze v místním kulturním domě.

„Mohu potvrdit, že prověřujeme případ, který se týká letáku, na který se dotazujete. Zatím neznámý pachatel vystupující za spolek Za dobrý život na Jemnicku se prostřednictvím letáku, který umístil v období od 12. září do schránek obyvatel Jemnice, mohl dopustit trestného činu, případně jiného protiprávního jednání. Případem se zabývají policisté z obvodního oddělení v Jemnici, kteří prověřují obsah letáku a pátrají po jeho autorovi a po osobách, které leták distribuovali do poštovních schránek místních obyvatel,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie Vysočina Dana Čírtková.

“ Žádné oznámení na policii ČR jsem nepodával, stejně tak ani nikdo z mých spolupracovníků. Taktéž mne v této věci policie ČR nekontaktovala,“ uvedl na dotaz Občasníku zemědělec Josef Kolář.

Policie si může předvolat svědky k podání vysvětlení, aby si vyjasnila potřebná fakta před tím, než rozhodne o dalším postupu. K podání vysvětlení může být předvolán každý, nikoliv jen podezřelý z přestupku.

Každý je povinen se na policejní předvolání dostavit.

Odmítnout podat vysvětlení lze jen ze zákonem stanovených důvodů. Právo odepřít policii vysvětlení má například vyslýchaná osoba tehdy, pokud by jím způsobila nebezpečí trestního stíhání sobě nebo svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako újmu vlastní.

Podané vysvětlení je zejména podkladem pro policii a státního zástupce při prověřování, zda se stal trestný čin a kdo jej spáchal.

Je-li ten, kdo podal vysvětlení, později vyslýchán jako svědek nebo jako obviněný, nemůže mu být záznam přečten, nebo jinak konstatován jeho obsah. Význam vysvětlení pro řízení před soudem spočívá jen v tom, že slouží k úvaze státního zástupce, soudu a obviněného, zda předvolat osobu jako svědka. Jedinou výjimkou je zjednodušené řízení před samosoudcem, kde lze záznam číst při souhlasu státního zástupce a obviněného.

Důvod, proč nemůže být úředního záznamu použito při dalších výsleších a jako důkazu před soudem, je, že při podávání vysvětlení nelze vykonávat důležitá práva na obhajobu: podezřelá osoba ještě nemá právo na obhájce (není obviněná), nemá právo být přítomna výslechu ostatních osob a klást jim otázky, není tu ani záruka zákonného průběhu podávání vysvětlení.

Při podání vysvětlení na Policii ČR nesmí být vyslýchaná osoba k výpovědi donucována. Jsou zakázány jsou sugestivní a kapciózní otázky (neboli, otázky musí být kladeny jasně a srozumitelně bez předstírání klamavých a nepravdivých okolností, nesmí v nich být naznačeno, jak na ně odpovědět).

Starosta Jemnice Miloň Slabý osobně požádal představitele aktivistů Karla Stobera o klidný průběh veřejné schůze občanů se zastupiteli města Jemnice.

Veřejná schůze měla i přes varování starosty Slabého velmi bouřlivý průběh (videozáznam zde). Na konci října by zastupitelé města Jemnice měli rozhodovat o dalším postoji k záměrům podnikatele Koláře s objekty místního zemědělského areálu.

Zemědělec Kolář plánuje přestavbu celého areálu na moderní zemědělské farmy se zpracováním vyprodukovaného masa. Svůj záměr Kolář popsal obyvatelům Jemnice v otevřeném dopise (více zde). Profesní sdružení českých zemědělců poskytlo na zemědělce Koláře jen ty nejlepší reference (více zde).

AKTUALIZOVÁNO: Ani po dvou měsících není ukončeno policejní prověřování agitačního letáku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů