VÍME PRVNÍ: Raiffeisenbank zesplatnila úvěry JHMD, situace je dlouhodobě neudržitelná

Jindřichohradecké místní dráhy jako provozovatel úzkorozchodné dráhy oznámily Jihočeskému kraji i Kraji Vysočina zesplatnění provozních a investičních úvěrů ze strany financující banky.

Raiffeisenbank současně Jindřichohradeckým místním drahám oznámila blokaci bankovních účtů tak, že všechny finanční prostředky, které od Vysočiny a Jihočeského kraje dostávají JHMD na plnění závazku veřejné služby v drážní dopravě nadále neslouží k úhradě ekonomicky oprávněných nákladů za plnění závazků veřejné služby v drážní osobní dopravě, ale výhradně k úhradě závazků vůči bance.

Následkem opakovaně prodlužovaného sporného řízení mezi Krajem Vysočina a Jindřichohradeckými místními drahami (JHMD) dne 1.4.2022 financující banka Raiffeisenbank oznámila předčasnou splatnost provozních a investičních úvěrů a provedla blokaci bankovních účtů tak, že všechny finanční prostředky, které JHMD dostává na plnění závazku veřejné služby v drážní dopravě, nadále neslouží k úhradě ekonomicky oprávněných nákladů za plnění závazků veřejné služby v drážní osobní dopravě, ale výhradně k úhradě závazků vůči bance.

Jindřichohradecké místní dráhy již počátkem května vyčerpaly veškeré finanční rezervy a reálně hrozí, že nadále nebude schopna hradit závazky z plnění veřejné služby v osobní drážní dopravě.

Tím, že JHMD nebude schopna hradit provozní výdaje, a to mzdy provozních zaměstnanců, náklady na pohonné hmoty a náklady na zajištění bezpečného provozu drážní dopravy a dráhy v závazku veřejné služby, nastane situace ohrožení bezprostředním rizikem přerušení poskytovaných služeb ve veřejné drážní osobní dopravě.

Stav, kdy všechny finanční zálohy, hrazené Jihočeským krajem a Krajem Vysočina, slouží pouze ke splátkám bance je logicky provozně neudržitelný.

Náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy a financí Miroslav Houška potvrdil, že je mu známa informace o zesplatnění úvěrů JHMD ze strany banky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů