VÍME PRVNÍ: Soud zrušil přestupková rozhodnutí antimonopolního úřadu o údajných kšeftech hasičů s jihlavským Patrolem

Krajský soud v Brně zrušil všechna rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o údajném přestupku Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy při zadávání veřejné zakázky na provozování pultu centrální ochrany.

V dalším řízení je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vázán právním názorem Krajského soudu v Brně. Při hodnocení zákonnosti postupu Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy proto antimomopolní úřad nebude do předpokládané hodnoty koncese zahrnovat platby za služby hasičů a za služby servisu ZDP (potažmo hodnotu těchto služeb) jihlavské firmy Patrol.

 Dle názoru krajského soudu na základě ustanovení koncesní smlouvy nelze dospět k závěru, že hasiči fakticky představují poddodavatele jihlavské firmy Patrol, která dodává a zajišťuje služby zařízení dálkového přenosu z požárních čidel chráněného objektu na pult centralizované ochrany hasičského sboru.

Z koncesní smlouvy dostatečným způsobem vyplývá, že předmětem koncese je zřízení a zajištění provozu pultu centralizované ochrany; ostatní služby HZS, které budou uživatelům koncese poskytovány jsou pak poskytovány přímo hasiči, nejsou tudíž předmětem koncese.

Takto odděleně jsou jednotlivé vztahy vyjádřeny nejen formálně, ale podle názoru soudu je i materiálně povaha obou služeb oddělená.

Jak firma Patrol jako dodavatel, tak i hasiči jsou účastníky smlouvy s uživateli koncese, své služby poskytují vlastním jménem a na vlastní účet. Ze vzájemného uspořádání práv a povinností tak dle soudu vyplývá, že firma Patrol i přímo hasičský sbor poskytují uživatelům koncese každý samostatně dvě různé služby.

Hasiči poskytují zákazníkovi službu provozu pultu centralizované ochrany a firma Patrol poskytuje služby hasičům.

Antimonopolní úřad se proti rozsudku krajského soudu odvolá prostřednictvím kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Krajský soud v Brně se v daných věcech neztotožnil s rozhodnutím Úřadu v otázce výpočtu výše koncese. Již jsme podali kasační stížnost a budeme náš přístup obhajovat před Nejvyšším správním soudem,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Vyjádření HZS hl.m. Prahy i Krajského soudu v Brně doplníme, jakmile se vyjádření podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů