VÍME PRVNÍ: Vysočina a Jihočeský kraj se shodly na zahájení letního provozu úzkokolejky

Politické vedení Jihočeského kraje a Kraje Vysočina zahájily společné jednání o zahájení letního provozu Jindřichohradeckých místních drah. Jednání budou i nadále pokračovat. „Je to o tom, abychom se dohodli na dalších krocích, jak dopravu objednat a jak ji vyúčtovat“ uvedl náměstek hejtmana Vysočiny Miroslav Houška.

Aktuálně má úzkokolejka deset zaměstnanců (plus tři v dlouhodobé pracovní neschopnosti) a posledních padesát tisíc korun na účtě.

Nový jednatel Jindřichohradeckých místních drah Jan Kysela má v úmyslu obnovit provoz úzkokolejky první červnovou sobotu. „O přesném termínu zahájení provozu jsme zatím nejednali,“ uvedl náměstek vysočinského hejtmana Miroslav Houška.

Kraj Vysočina je ochoten objednat turistický provoz v rozšířené letní sezóně, jak již v minulosti opakovaně deklaroval, a to za předpokladu, že provozovatel dráhy i drážní dopravy budou držiteli platných zákonem stanovených osvědčení a dopravce předloží výchozí finanční model dle schválené provozní koncepce, který bude projednán v orgánech kraje. Teprve až po případném odsouhlasení v orgánech kraje bude možné přistoupit k procesu mající za cíl uzavřít smlouvu na veřejnou službu mezi novým dopravcem a krajem Vysočina.

“ Mohu potvrdit ze se dne 14.3 uskutečnilo setkání v Jindřichově Hradci zástupců města, spolku obcí, obou krajů a rovněž pověřeného věřitele, insolvenčního správce a zájemců o dopravu. Toto pracovní setkání mělo za cíl projednat nutné kroky pro oblast zabezpečení dopravy. Můj osobní dojem, byl pozitivní, jednalo se konstruktivně a věcně. Další kroky, budou postupně projednány a určitě budeme informovat o vývoji.“ uvedl starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár.

K otázce ohledně provozu na trati 228 na území kraje Vysočina (Kamenice nad Lipou-Obrataň) se vyjádřil i radní kraje Vysočina Martin Hyský: “ Nyní je to o čase, jsou procesy, které musí proběhnout, jako zákonně nutné dvouměsíční zveřejnění oznámení o záměru uzavřít smlouvu s konkrétním dopravcem za danou hodnotu, přičemž teprve poté je možné smlouvu podepsat. Aby objednatel mohl zodpovědně rozhodnout, musí vědět co a za kolik. Dlouhodobě prezentujeme, že chceme sezónní provoz, ale dodavatel služby musí říci za kolik. Bianco šek nikdo podepisovat nebude! Jednoduše, když jdu kupovat zboží, musím jako zákazník vědět, kolik mě to bude stát,“ sdělil radní Kraje Vysočina Martin Hyský.

Vyjádření Jihočeského kraje zjišťujeme.

Předseda spolku obcí a starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár prakticky okamžitě po oznámení výsledků schůze věřitelů odmítl informaci o možném získání infrastruktury dráhy do vlastnictví spolku (více zde), nesouhlas vyjádřil i Kraj Vysočina (více zde). Pohled senátora Jaroslava Chalupského přímo zde. Místostarosta Kamenice nad Lipou viděl letní jízdní řády (více zde). Senátor Chalupský představil vlastní řešení obnovení provozu úzkokolejky (více zde). Podle schváleného záměru reorganizace Jana Kysely budou muset být partnerem obce (více zde), které posuzují nákladovost úzkokolejky (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů