FAQ: Výroky a odpovědi Kraje Vysočina k železniční stanici Křižanov

vlak železniceServer Občasník požádal Kraj Vysočina o vyjádření k častým otázkám (Frequently asked question – zkratka FAQ) o rekonstrukci železniční stanice Křižanov a budoucnosti rychlíkové zastávky Křižanov na trati Praha-Brno.

1. Kraj Vysočina již se zastavováním rychlíků v Křižanově nikdy neuvažuje. Původní návrh na vybudování nástupišť byl v délce 250 m. Tak to požadoval i dopravce České Dráhy. Dalším vývojem se však tento záměr nějak „zvrtl“ a bylo rozhodnuto, že nástupiště budou pouze 170 m.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí Kraje Vysočina:“Kraj Vysočina není objednatelem rychlíků. Kraj Vysočina zajišťuje dopravní obslužnost kraje vlaky regionální dopravy. Objednatelem rychlíků je Ministerstvo dopravy ČR. Zastavovací koncepce rychlíků je v kompetenci Ministerstva dopravy ČR. O délkách nástupišť rozhoduje Správa železniční dopravní cesty na základě stanovisek jednotlivých objednatelů drážní osobní dopravy. Pro regionální vlaky je v Křižanově navrhovaná délka nástupištních hran 170 m vyhovující. Kraj Vysočina z pozice objednatele regionální dopravy může připomínkovat délky nástupišť jen z pohledu regionální dopravy. Otázky k délkám nástupištních hran prosím směřujte na SŽDC.“

2. Kraj Vysočina není ochotný z Křižanova propojovat dopravu mezi jednotlivými kraji (konkrétně do Jm kraje) a uzavírá dopravu v rámci kraje Vysočina. Něco jako „hrajeme si na své zahrádce“.
Jitka Svatošová, tisková mluvčí Kraje Vysočina: „Nikoliv. Správa železniční dopravní cesty dlouhodobě investuje finanční prostředky v řádu miliard Kč do rekonstrukce tratě ze Žďáru nad Sázavou do Brna. Přibližně v roce 2020 by měly být rekonstruovány všechny traťové úseky na trati v úseku Žďár nad Sázavou – Tišnov. Kraj Vysočina usiluje o využití nových technických parametrů tratě a podporuje co největší zkrácení jízdní doby rychlíků Žďár nad Sázavou – Brno. Cesta rychlíkem ze Žďáru nad Sázavou do Brna se zkrátí o 15 minut a bude trvat cca 60 minut. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, musí rychlík ze Žďáru nad Sázavou do Brna být již v celou lichou hodinu v Tišnově. Z Tišnova totiž jezdí osobní vlaky do Brna každých 15 minut a mezi nimi musí rychlík“prokličkovat“, jinak by ho zdržovaly (jako je tomu v současnosti). Zároveň musí být ve Žďáru nad Sázavou zachovány přestupy od osobních vlaků z Nového Města na Moravě, takže rychlík nemůže vyjet ze Žďáru příliš brzy. A tak bude muset ze Žďáru do Tišnova dost spěchat…

Pro Křižanovsko ve spolupráci s Jihomoravským krajem připravujeme nasazení nových moderních nízkopodlažních a klimatizovaných elektrických jednotek na osobních vlacích do Brna.“

3.Kraj Vysočina má snahu uzavřít pomyslné „nůžky“ v přestupní době. Nyní přijíždí Os vlak z Vel.Mezu cca v S:46 hod, vlak do Žďáru odjíždí v L:00 hod, tedy přestupní doba je cca 15 minut. Novým návrhem tuto přestupní dobu prakticky zruší (dle návrhu vlak přijede v S:59 a odjede v L:00 hod. Pro cestující ve směru do Žďáru nad Sázavou je to bezpochyby výhodnější.
Ano. Jediná trasa z Velkého Meziříčí, ve které může vlak úspěšně konkurovat ostatním druhům dopravy, je spojení do Žďáru nad Sázavou. To je však nyní degradováno přestupní dobou v Křižanově o délce 15 minut! To je dáno tím, že osobní vlaky z Velkého Meziříčí sledují v Křižanově přípoj na rychlík do Brna. A tím, jak rychlíky budou jezdit rychleji, prodlužovala by se přestupní doba do Žďáru nad Sázavou, na hodnoty kolem 25 minut. Tomu chceme zabránit. Po ukončení stavebních prací na trati č. 250 bude možné spojení z Velkého Meziříčí do Žďáru nad Sázavou zkrátit z 50 minut na 35 minut. A to už je velmi zajímavé, neboť cesta autem trvá rovněž 35 minut. Autobusem však nejčastěji od 50 do 65 minut.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí Kraje Vysočina: „Nemůžeme se zavděčit všem, a tak sledujeme zlepšení spojení v trasách, kde jezdí nejvíce cestujících a ve kterých může být železnice zajímavá. Jsou to relace Žďár nad Sázavou – Brno a Velké Meziříčí – Žďár nad Sázavou. Na trase Velké Meziříčí – Brno budou autobusy (bohužel) vždy dosahovat příznivějších cestovních dob. Z výše uvedených důvodů by i zástupci města a občané z Velkého Meziříčí měli tlačit na rychlé spojení po železnici v relaci Velké Meziříčí – Žďár nad Sázavou a v linkové dopravě ve směru na Brno.

Snažíme se tedy o zlepšení dopravy jak ve vnitrokrajských spojeních, tak ve spojeních s ostatními kraji. Příkladem může být třeba rozšíření autobusových víkendových spojů z Velkého Meziříčí do Brna, které bylo zavedeno od začátku roku 2015.“

Jedna odpověď
  1. Občan Volič

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů