Memorandum o Číně jde znovu na stůl Rady města Jihlavy

Projednávání Memoranda o spolupráci Jihlavy s čínským městem Wuhan (dokument zde) bude pokračovat na červencovém jednání Rady města. Na červnovém jednání Rady o dokumentu radní města diskutovali, ke hlasování ale nedošlo. Primátor stáhl bod z jednání Rady města i kvůli nízké účasti radních na jednání. Riziko neprůchodnosti memoranda v hlasování Rady města bylo pro sociální demokraty zřejmě příliš vysoké. Nejistý byl například postoj lidoveckých radních Josefa Kodeta a Jaromíra Kaliny.

Výbor Městské organizace KDU-ČSL Jihlava přijal usnesení k myšlence partnerství s čínským městem Wuhan:

– odmítá zvažované partnerství Statutárního města Jihlava s čínským městem Wuhan. Prioritou pro Jihlavu by měl být rozvoj stávajících partnerství.

Lidovecké usnesení je určitou stranickou pojistkou pro budoucí hlasování radních za KDU-ČSL (Jaromír Kalina a Josef Kodet). Od koaličních partnerů ČSSD v radě města zní výhrady k záměru sociálních demokratů prosadit spolupráci Jihlavy s Čínou. „Postoj ODS je i nadále konzistentní,“ uvedl předseda jihlavských občanských demokratů Jaroslav Vymazal. Podobné výhrady  jsou i v řadách příznivců uskupení Forum Jihlava.

K obsahu Memoranda se nemůže vyjádřit opozice v jihlavském zastupitelstvu: „Problém je v tom, že nám Memorandum zatím nikdo oficiálně neukázal,“ prohlásil lídr opozice Radek Popelka (hnutí ANO).

Možnost partnerství hlavního města Vysočiny a hlavního města čínské provincie Hubei je výsledkem květnové obchodní mise kraje Vysočina do Číny pod vedením sociálně demokratického hejtmana a poslance Jiřího Běhounka. Mělo by jít o určitý posun „krajského partnerství“ na úroveň „partnerství měst“.

Wuhan_from_Yellow_Crane_Tower

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna