Opozice žádá starostu Pačisku (ČSSD) o navrácení milionů městu Bystřice nad Pernštejnem

Starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska (ČSSD) a místostarosta Josef Vojta (Sdružení za rozvoj bystřického regionu – SRBR) získali statisíce až miliony korun od městských společností za práci ve funkci jednatelů městských firem a činnost v dozorčích radách města.

Podle Zákona o střetu zájmů mohou uvolnění funkcionáři pracovat v městských firmách bez nároku na odměnu. Škodu vyčíslil policejní vyšetřovatel, který vyšetřování celého případu odložil. Poškozené městské firmy nedali souhlas ke stíhání starosty a místostarosty jako svých představitelů.

U policejního výslechu pak starosta s místostarostou tvrdili, že městské firmy řídily jako soukromé osoby. A to stačilo pro odložení vyšetřování.

Starosta Pačiska se snaží bránit Kontrolnímu výboru zastupitelstva v provedení kontrol vyplácených finančních prostředků (více zde)

Uvolněný starosta, uvolnění místostarostové, členové rady i zastupitelé jsou vždy tzv. veřejnými funkcionáři ve smyslu zákona o střetu zájmů. Zákon jim nezakazuje členství v řídících, dozorčích ani kontrolních orgánech obecních (městských) podniků, avšak stanoví, že jim za tuto činnost nenáleží odměna.

“ Vyzývám proto starostu a místostarostu, aby vrátili alespoň tyto neoprávněně vyplacené peníze, které prošetřila policie!,“ stojí v prohlášení opozičního zastupitele Víta Novotného. Celé prohlášení opozičního zastupitele Hory otiskl městský zpravodaj, překvapivě bez reakce starosty Pačisky.

Hrubou nedbalostí městských společností města Bystřice nad Pernštejnem byla představitelům města neoprávněně vyplácena odměna za činnost, kterou měli podle Zákona o střetu zájmů vykonávat zdarma.

Radní města Bystřice nad Pernštejnem dokonce představitele města štědře obdarovávali finančními dary: v minulém období šlo o pětadvacet tisíc korun ročně bez řádného odůvodnění. Starosta Pačiska a místostarosta Vojta si jen na darech od radních města přišli každý na sto tisíc korun za minulé volební období (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna