Církevní honitba Čeřínek: restituce dokonána
Více než pět set sedmdesát hektarů lesních pozemků v lokalitě přírodního parku Čeřínek změnilo majitele v rámci církevních restitucí. Z Lesů České republiky byly pozemky přepsány na pražské arcibiskupství. Stejně tak je na pražské arcibiskupství přepsána i honitba.
„Byl zahájen proces vytvoření honitby (což přesně definuje zákon o myslivosti a správní řád), která by měla kopírovat pozemky ve vlastnictví arcibiskupství. Současně se jedná s drobnými vlastníky jiných pozemků, které by mohly být přičleněny. Vlastní výkon práva myslivosti bude postoupen formou pronájmu honitby novému uživateli. Arcibiskupství nebude honitbu spravovat,“ sdělil Občasníku mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.
Obecně lze podle mluvčího Pištory říci, že na rozdíl od vrácené zemědělské půdy a rybníků, které budou propachtovány, bude lesnické hospodaření plně v režii vlastníka. Lesní správa arcibiskupství si pro svou činnost zvolila zásadu: „Lesy jsou svěřené bohatství, které máme jen zapůjčené, a naším úkolem je zachovat jej ve stejné nebo lepší hodnotě i pro další generace“.
„Nemám informace, že by do lesů na Čeřínku církev omezovala lidem vstup,“ uvedla starostka obce Cejle Pavlína Nováková.
V oblasti Čeřínek jde v současnosti o honitbu v držení Lesů české republiky. Změna vlastnictví pozemků neznamená automaticky, že se mění držitel honitby. Nejedná se tedy o „církevní honitbu“ a výkon myslivosti, tedy péči o zvěř, krajinu a lov zvěře, zajišťují i nadále Lesy ČR.
Rozsah honebních pozemků, které by mělo Arcibiskupství pražské po ukončení procesu navracení majetků vlastnit a spravovat, umožní vytvoření vlastních honiteb. Tento proces ale bude trvat několik let. „Myslivost považuje arcibiskupství za integrální součást péče o les a krajinu,“ dodal mluvčí Pištora.