Experiment na dětech? Ombudsman zjistil používání sporné metody „Barvy života“ !

Veřejný ochránce práv (ombudsman) upozornil Kraj Vysočina používání sporné metody „Barvy života“ na dětech v Dětském domově Hrotovice i přesto, že ředitelka v roce 2013 v návaznosti na tehdejší systematickou návštěvu uznala negativní stanoviska části odborné veřejnosti k užívání této metody, na kterou ji Kraj Vysočina jako zřizovatel zřizovatel i tehdejší veřejný ochránce práv upozornil, a přislíbila, že od užívání metody bezodkladně upustí.

Užívání částí odborné veřejnosti zpochybňované metody „Barvy života“ navíc dětský domov Hrotovice dle názoru ombudsmana financuje nadačními prostředky v rozporu s účelem příslušného nadačního projektu.

Ačkoli je totiž projekt určen pro psychologickou pomoc dětem z dětského domova Hrotovice, je jím financována činnost osoby bez psychologického vzdělání.

Podle Unie psychologických asociací ČR validitu, reliabilitu či objektivitu Barev života chápat jako „zatím nedoloženou“, chybný je již způsob vytváření testů. Pokud totiž byly veškeré analýzy validity a reliability dosud prováděny nesmyslným způsobem, je oprávněné předpokládat, že obdobně nesmyslný byl i způsob tvorby metody „Barvy života“ jako takové. Tvorba
a validizace diagnostických nástrojů totiž nezbytně musí probíhat paralelně. Metodu „Barvy života“ proto nelze používat ani jako doplňkovou či alternativní, vztah reálného světa a zjištěných diagnóz bude vždy pouze náhodný.

Veřejný ochránce práv je toho názoru, že základ psychologické péče by měl, zvláště u tak zranitelné skupiny, jako jsou děti v dětském domově, spočívat především v odborně nerozporovaných a ověřených metodách, aplikovaných osobou s náležitým vzděláním.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů