Ježkovy oči: Únorovému číslu opět dominují radní města

I druhé číslo městského magazínu Ježkovy oči je monologem radních města. Žádná fotografie ani výrok řadových zastupitelů města nepronikl do městského zpravodaje, jehož redakční radu řídí primátorka města Karolína Koubová.

V únorovém čísle má nejvíce výroků bývalý první náměstek Petr Laštovička (ODS): celý úvodník, přání prvnímu jihlavskému miminku, dva výroky v článku o dotacích, dvě citace v článku o vodárenských sporech.

“ Člověk se nezastaví a vedle velkých problémů se ty malé zdají jako nedůležité. Avšak i malé problémy jsou důležité a musí se řešit,“ výrok ex-náměstka Laštovičky v úvodníku.

“ Přeji Verunce do života mnoho zdraví i štěstí a věřím, že z ní vyroste hrdá Jihlavačka,“ vzkázal náměstek Laštovička prvnímu jihlavskému miminku (str.3).

„Nemůžeme sledovat lidi, kteří zde nemají přihlášený trvalý pobyt. Nemůžeme jim ani zhasnout lampu u chodníku nebo vyndat pár dlaždic z chodníku před jejich domem. Jsou totiž propojeni s trvale bydlícími obyvateli, které bychom si měli naopak hýčkat. Zaměřit se na ně a jejich komfort ve městě – vytvořit rezidentní parkovací zóny a nechat nejihlavské parkovat na záchytných parkovištích mimo centrum. Starat se o jejich chodníky, sekat jim trávu, svítit a přiblížit k jejich domovům MHD za rozumnou cenu. Pak se k nám budou lidé přihlašovat a Jihlava se konečně začne rozvíjet,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička (str.5 – Téma o MHD).

„Bez strategie nemůžeme být efektivní. Když město nebude mít strategii, nemůže udělat strategické rozhodnutí, například to, že dá všem trvale bydlícím zdarma MHD. Nikdo totiž nemá jistotu, zda se to prázdné místo v rozpočtu zaplní. Jestli dáme MHD zdarma a trolejbusy budou i přesto jezdit prázdné, tak jsme udělali chybu a musíme nakonec investovat ještě více. Každé strategické plánování musí mít návaznost na dlouhodobý plán a rozpočet,“ doplnil Petr Laštovička (str.5 – Téma o dotacích) .

„Ovšem nyní, když soud řekl, že provozovatel je známý a že jím je VAS, tak byť se nám toto rozhodnutí nelíbí, musíme ho respektovat,“ řekl náměstek primátorky Petr Laštovička (str. 16 – Téma o vodárenských sporech).

“ „I na tomto konkrétním případu se jasně ukazuje, že sedmiletá právní bitva o to, kdo dřív zničí protivníka, nikam nevede,“ vyjádřil Petr Laštovička (str. 16 – Téma o vodárenských sporech).

“ . „To je pro nás nepřípustné a nemůžeme už takové obtěžování obyvatel dopustit. Kdybychom nerespektovali rozhodnutí soudů nebo správních orgánů, nemusela by do budoucna lidem doma téct voda z kohoutků vůbec, což je naprosto nemyslitelné,“ doplnil náměstek Laštovička
(str. 16 – Téma o vodárenských sporech) .

Primátorka Karolína Koubová měla v únorovém čísle hned trojici rozsáhlých citátů:

“ Beze změny na úřadě se neobejdeme a kus práce je vidět už letos, kdy došlo k velké organizační změně a odbor správy realit se sloučil s majetkovým odborem. Loni vznikl také útvar městského architekta nebo oddělení strategického plánování. Dalším krokem je oprava Mincovny, kde budou kanceláře, posuneme se také se vznikem příspěvkové organizace pro kulturu a cestovní ruch. V rámci valných hromad při zasedání Rady města Jihlavy také řídíme obchodní společnosti a příspěvkové organizace. Průběžně monitorujeme jejich hospodaření a poté se na základě pravidelných reportů bavíme, jak lze mezi sebou fungovat a dělat věci vlastními silami tak, aby byly levnější,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová (str.5 – Téma o dotacích) .

“ „My se navíc ještě ujmeme jednoho úkolu, budeme tlačit na vládu, aby v dalším programovacím období města našeho typu neznevýhodňovala a aby šlo z vládního rozpočtu více než těch 13 tisíc na jednoho trvale bydlícího člověka. Jsme krajské město a měli bychom mít výhodnější postavení,“ shrnula primátorka (str.5 – Téma o dotacích) .

„Podle restaurátorů bude vhodnější nechat tramvaj umístěnou v interiéru. Jednou z možností je udělat z ní součást kavárny plánované v bývalé Modetě u jihlavské zoologické zahrady. Buď by v ní mohli sedět hosté, hrát si děti nebo bude jen tak na koukání. Během roku se však může objevit jiné vhodné místo, ještě to není definitivně rozhodnuté,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová (Téma o záchraně první jihlavské tramvaje – str. 15).

Jeden citát měl náměstek Vít Zeman (TOP09):

„Jihlava má majetek přibližně za sedm miliard korun. Díky každoročním inventurám, které jsou prováděny ze zákona, má o svém majetku přehled. Přesto je ale potřeba majetek zhodnotit a říct si, který ještě potřebujeme a má smysl jej udržovat, nebo který naopak nepotřebujeme a dá se prodat nebo třeba pronajmout,“ uvedl náměstek pro oblast územního plánování Vít Zeman (str.5 – Téma o dotacích) .

A jeden citát náměstek Martin Laštovička (KDU-ČSL):

„Město Jihlava znovu získalo tramvaj do svého vlastnictví v roce 2012, kdy zastupitelé nechali vypracovat projektovou dokumentaci na její opravu. Tramvaj se měla znovu vrátit na most U Jánů. V roce 2014 však byla prohlášena kulturní památkou, což zásadně změnilo potřebný přístup ke způsobu samotné opravy,“ uvedl náměstek pro obnovu městské památkové rezervace Martin Laštovička (Téma o záchraně první jihlavské tramvaje – str. 15)

Dvěma citáty přispěl do městského magazínu radní David Beke (ODS) o multifunkční aréně:

„Už v soutěžním návrhu počítala vítězná kancelář s etapizací výstavby. Reálné bude nejprve postavit halu a objekt na nároží ulic Tolstého a Jiráskova. Zda se povede upravit i zimáček a objekt u bývalého kina Sokol, je otázkou závislou především na vývoji stavebního trhu, pohybu cen stavebních prací a materiálů. V tomto jsem však spíše pesimistou. Naopak optimistický jsem ohledně umístění běžeckého oválu na střeše, rádi bychom ho zachovali. Ve městě je potřeba efektivně využít všech ploch a ani tato veliká by neměla zůstat nevyužita,“ uvedl manažer pro výstavbu HMA a jihlavský radní David Beke (str 16 – Téma o Horácké multifunkční aréně).

„Ze strany architektů byl cítit opravdový zájem stavbu pod jejich taktovkou postavit a byli ochotni také znatelně ustoupit z původní nabídkové ceny. Nyní se musí do poloviny dubna dopracovat architektonická studie, stále počítáme s termínem pro zahájení demolice stávající arény na konec roku 2021,“ dokončil David Beke (str 16 – Téma o Horácké multifunkční aréně). .

Vydání únorového číslo městského magazínu již řídila tříčlenná redakční rada ve složení: primátorka Karolína Koubová, tiskový mluvčí Radovan Daněk a redaktorka Aneta Hrdličková.

Do únorového čísla se nedostal ani jediný výrok řadových koaličních zastupitelů města nebo dokonce opozičních zastupitelů. Snad příště.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů