Krize primátorky: Lidovci se postavili za předsedu Kalinu

Když se primátorka Karolína Koubová (Fórum) ve spolupráci s náměstkem Petrem Laštovičkou (ODS) pokusila vyměnit právníka Jihlavy Radka Ondruše, náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL) okamžitě rezignoval. Za zády lidovců se radní pokusili změnit dosavadní vodárenskou strategii.

Primátorka Koubová naznačila možnost ústupu od tvrdé právní linie boje o miliardový vodárenský majetek ve prospěch obchodní dohody. I za cenu ztráty důvěry náměstka Kaliny.

Předseda KDU-ČSL Jihlava Jaromír Kalina

Koalice byla připravena obětovat Kalinu za cenu personální výměny. Lidovci by zkrátka dodali někoho jiného do vedení města.

Jenže lidovci se postavili za svého předsedu a jednoznačně odmítli personální výměnu. Koaliční smlouva stále platí a zavazuje členy koalice k podpoře Jaromíra Kaliny ve funkci náměstka primátora. Opozice již vyhlásila „řešení personálních otázek“ na mimořádném jednání Zastupitelstva města.

Primátorka Karolína Koubová nemá čas tří měsíců na vyřešení krize důvěry svého náměstka Jaromíra Kaliny, ale maximálně tří týdnů. To je limit pro svolání mimořádného zastupitelstva na žádost opozice k „řešení personálních otázek“.

Opozice bude chtít slyšet detaily o výměně právníků, která přišla jako blesk z čistého nebe. Pro obnovení důvěry v koalici tak bude muset primátorka Koubová vrátit situaci v koalici do bodu před úderem blesku z čistého nebe.

Rychlá výměna právníků v kombinaci s výroky primátorky Koubové o ústupu z tvrdé linie právní bitvy o vodárenský majetek města dává tušit možné politické zradě koaličního prohlášení. Dokončení procesu získání vodárenského majetku města Jihlavy a jeho provozování městskou vodárenskou společností Jihlavské vodovody a kanalizace může být nahrazeno obchodní dohodou vypracovanou novým právním zástupcem města.

Primátorka Koubová se svými věrnými radními zřejmě tuto obchodní dohodu připravuje s novým právním zástupcem města. Opozice bude žádat vysvětlení motivace rychlé a tiché výměny právního zástupce bez koaliční dohody ve vedení města.

Lidovci budou žádat vysvětlení výměny právníků bez projednání v koaliční radě. V koaliční radě se zavázali koaliční strany hledat přijatelná řešení a jednat vždy v zájmu koalice.

Primátorka Koubová i její náměstek Laštovička budou muset lidovcům i veřejnosti objasnit motivy jednání mimo rámec pravidel koaliční smlouvy.

Výměna právníků a především ústup z tvrdé linie právní bitvy o vodárenský majetek si vysvětlení zaslouží. Už jde viditelně o krizi politické důvěry vedení města.

Rezignační dopis předsedy Městské organizace KDU-ČSL Jihlava Jaromíra Kaliny na funkci náměstka primátorky najdete přímo zde. Bývalý právník Jihlavy Radek Ondruš se o výpovědi plné moci a ukončení spolupráce dozvěděl až z dotazu Občasníku (více zde). Primátorka Karolína Koubová nechtěla sdělit, kdo vybral nového právního zástupce Jihlavy (více zde). Předseda jihlavské ODS David Beke nevidí důvod pro svolání mimořádného červencového zastupitelstva (více zde). Opozice připravuje žádost o svolání mimořádného zastupitelstva města (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů