Na Vysočinu přichází chytré popelnice

Nový systém svozu komunálního odpadu chystá více než stovka obcí na Pelhřimovsku a Humpolecku, připravuje se na Havlíčkobrodsku. Systém je založený na nádobách a popelnicích s inteligentními čipy RFID technologie. Inteligentní popelnice je „spárována“ s domovním číslem popisným, kterému slouží. Při vysypání popelnice do popelářského vozu systém bezkontaktně zaznamená datum a čas vývozu popelnice.

Položkový seznam inteligentních popelnic s bezkontaktními čipy připravených k nástupu do služby občanům je impozantní: 260 ks nádob na tříděné odpady o objemu 120 l, 29 159 ks nádob na tříděné odpady o objemu 240 l, 47 ks plastových nádob na tříděné odpady o objemu 1100 l, 13 ks kontejnerů o objemu 20 m3 (6 ks) a 30 m3 (7 ks) a dodávka RFID technologie pro evidenci svozu nádob určená k montáži na svozovou techniku (10 svozových vozidel) a 3 ks RFID ruční čteček a dodávka 32 966 ks RFID čipů, zabezpečení výroby a dodání 32.966 ks nalepovacích párovacích štítků určených pro venkovní použití.

V budoucnu tak bude možné stanovit různé poplatky občanům stejné obce podle množství odvezeného zbytkového komunálního odpadu. Systém má i svoje rizika: Občané sypou „svůj“ domovní odpad do volně přístupných „cizích“ popelnic, aby ušetřili na poplatcích. Systém chytrých popelnic se dobře uplatní v rodinných domcích, hůře se zavádí u velkých panelových domů, kde v jednom čísle popisném žije více domácností. Obvyklým výsledkem pak pro obec či město, není finální úspora nákladů, nýbrž jejich navýšení. 

Další možností je, že občan pro svůj směsný odpad použije nádoby na separovaný sběr. Již nyní  se v nich objevuje velké procento nežádoucích odpadů (ačkoliv je to zdarma), které se vracejí z dotřiďovacích linek zpět k odstranění. Dochází tak ke zbytečnému znehodnocování druhotných surovin, navíc i svoz a manipulace s těmito odpady také něco stojí.  

Směsné odpady od občanů se však také mohou „vrátit“ do kamen, což je trend, který se dá zdokumentovat po každém zdražení jiných paliv. Další zkušenost, kterou si už obce vyzkoušely v minulosti, je vyšší naplněnost veřejných odpadových košů a sběrných nádob. I tím se znatelně navyšují náklady obce.

Riziko zvyšuje i logická snaha obyvatel ušetřit na poplatku za odpady „odložením do přírody“. V příkopech u silnic podél svozový tras popelářských vozů vznikají černé skládky, kdy pytle s odpady čekají v přírodě na bezplatný odvoz. Drtivá většina obcí, která si  obdobu placených systémů vyzkoušela již v devadesátých letech, od nich právě z tohoto důvodu odstoupila.

Fungování inteligentních popelnic záleží na odpovědném přístupu obcí a měst a rovněž, a především v akceptování změn občany.

Placený systém odvozu odpadu vyžaduje poctivý přístup uživatelů celého systému s vědomím nutnosti zaplatit za poskytnuté služby obce při likvidaci domovního odpadu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů