Památkářská válka: Klimeš se Závodskou mají zákaz vstupu na stavbu v Jihlavě

Vedoucí odboru památkové péče Národního památkového ústavu v Telči Jan Klimeš byl odvolán z dohledu nad průběhem rekonstrukce historického domu na Masarykově náměstí v Jihlavě. Informaci potvrdil ředitel telečských památkářů Karel Macků.

Na stavbu měšťanského domu na Masarykově náměstí má zákaz vstupu i vedoucí odboru památkové péče jihlavského Magistrátu Dana Závodská, její pravomoce při dohledu nad stavbou převezme podle informací Občasníku úřednice Nina Bučková.

Důvody odvolání památkářů Klimeše a Závodská z dohledu nad průběhem rekonstrukce historického domu je okolnost hodná zvláštního zřetele, oba památkáři deklarují v prohlášeních svou odbornou zdatnost i schopnost dohledu nad velkými projekty rekonstrukcí historických domů. Úřednice Závodská dokonce poslala náměstkovi jihlavského primátora předžalobní výzvu s žádostí o omluvu za výroky na Občasníku (více zde).

Národní památkový ústav ani město Jihlava k personální výměně památkářů dosud nevydali žádné stanovisko. Přitom památkáři Klimeš a Závodská nejsou pouhými řadovými pracovníky, mají v oblasti památkové péče značné řídící pravomoce.

Spory památkářů Klimeše a Závodské vyvrcholily v březnu, kdy Národní památkový ústav Telč poslal město Jihlavu do přestupkového řízení a ve vyjádřeních památkáře Klimeše pohrozil i dalšími podněty Krajskému úřadu v budoucnu. Právě hrozba Klimešovy „úřední síly“ dala do pohybu události a patrně způsobila zákaz vstupu na stavbu měšťanského domu v rohu Masarykova náměstí.

Město Jihlava jako investor se pokouší obnovit historickou středověkou podobu domu a současně dát domu moderní vnitřní podobu. To znamená například prorazit vnitřní renesanční stropy mezi jednotlivými podlažími pro výtah a komín.

Jihlava pojala rekonstrukci měšťanského domu velkoryse se snahou odstranit i nevhodné vnitřní zásahy z dob komunistického režimu. Spory s památkáři Klimešem a Závodskou ale městu Jihlava snižovaly tempo stavebních prací, kdy hrozila ztráta dotace z norských fondů.

O podezření památkářky Závodské ze spáchání napadení úřední osoby čtěte více přímo zde. O tom, jak památkáři poslali vzorovou rekonstrukci historického domu do přestupkového řízení čtěte více přímo zde. O válce památkářů čtěte více přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů