Poprvé v Česku: Kraj Vysočina čeká rozhodnutí z moci úřední o vodárenském provozovateli Jihlavy

kruh vodaVe vodárenství krajské metropole Vysočiny se rodí nevídaná situace. Vodárenské a.s. jako současnému provozovateli zrušil Krajský úřad povolení k provozování části vodárenského majetku Jihlavy ke konci roku 2018.

Vodárenské a.s. totiž k provozování chyběl souhlas města Jihlavy jako nového vlastníka provozovaných vodovodů.

Naopak městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace jako nový provozovatel stále nemá vydané úřední povolení k provozování vodovodů a kanalizací na území krajského města. Město Jihlava stále není úředním vlastníkem vodovodů na území města, vydání majetku a tím i provozování městu Jihlava blokuje vlastník Vodárenské a.s. – Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Z tohoto vodárenského svazku krajské město odešlo před pěti lety.

Chybí totiž základní dohoda dvou vlastníků: Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko a Statutárního města Jihlavy.

Krajský úřad Kraje Vysočina bude muset úředně rozhodnout o tom, kdo bude provozovat celý vodárenský majetek Jihlavy nebo jeho část po přechodnou dobu od roku 2019, než si Jihlavské vodovody a kanalizace jako nový majitel vyřídí potřebná povolení. Podobné úřední rozhodnutí bude průlomové, dosud nikdy není známo použití „institutu veřejné služby“ ve vodárenství na území České republiky.

Použitím institutu veřejné služby je možné cestou úřední moci nařídit provozování vodovodů a kanalizací takové firmě, která má k zajištění vytvořené potřebné podmínky. Jde o povinnost převzít povinnost provozovat vodovod nebo kanalizaci, a to na základě rozhodnutí příslušného správního úřadu. Rozhodnutí se vydává na dobu určitou. Odvolání proti tomuto úřednímu rozhodnutí nemá odkladný účinek.

Pokud Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko dokáže blokovat vydání vodárenského majetku do vlastnictví a správy města Jihlavy, nemá městská společnost JVAK šanci vodárenský majetek provozovat. Kdo nemá majetek, nemůže si požádat Krajský úřad o povolení k provozování.  A soupeř Vodárenské a.s. (je vlastněna  je tím ze hry o provozování padesáti tisícového města Jihlavy. Provozování vodovodů a kanalizací velkého města je z pohledu podnikatelského záměru velmi lukrativní záležitost.

Krajský úřad má šanci ponechat provozování vodárenského majetku Jihlavy pod stávajícím provozovatelem Vodárenskou a.s. nařízením povinnosti veřejné služby. Vodárenská a.s. si ovšem nemůže vybírat, komu bude platit nájemné za „použití vodárenských trubek“ a musí toto nájemné v budoucnu hradit na bankovní účet města Jihlavy (více zde).

Institut veřejné služby se pokusil použít městys Luka nad Jihlavou už před rokem (více zde), ovšem krajský úřad toto rozhodnutí nejdříve zpochybnil (více zde) a pak zrušil (více zde).

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů