Smradlavá válka: Štítary obrovský provoz nechtějí, moc možností nemají

Smradlavá válka je bojem několika obcí na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje se záměrem zemědělce Josefa Koláře na výstavbu zemědělských velkochovů v areálech bývalých zemědělských družstev.

Whose Manure Smells Worse: Cows, Pigs Or Poultry? | WisContext

Jihomoravská obec Štítary zvažuje další postup po vydání souhlasného stanoviska Jihomoravského kraje s výstavbou velkochovu prasat. Při tom Jihomoravský kraj stanovil dvacet poměrně přísných podmínek. Zemědělec Josef Kolář v tom nevidí problém a bude pokračovat v přípravách dokumentace ke stavebnímu povolení. „Na setkání v srpnu mi sám investor sdělil, že ať nepropadám panice, že když koupil provoz výkrmny prasat ve Ctidružicích, tak že nehodlá stavět druhý obdobný provoz. Zřejmě ale změnil názor,“ povzdechla si starostka Štítar Pavla Rozsypalová.

Starostka Rozsypalová osobně nemá nic proti podnikání v zemědělství, když je to ovšem v rozumné míře.

Ve Štítarech byla v areálu bývalého statku živočišná výroba zhruba do roku cca 1992 v množství do 600 DJ a byl zde chován hovězí dobytek. Pak přechodně byla v areálu prasata v počtu 1200 ks ( to bylo v provozu asi pět let). Toto by bylo snesitelné množství jak pro občany, veřejnost, tak pro všechny zasažené oblasti životního prostředí.


„Dva obrovské provozy ve vzdálenosti asi tří kilometrů od obce, celkem dva tisíce prasat ve výkrmu, to už se mi zdá přespříliš. Proč se zrovna v rekreační oblasti a v blízkosti vodní nádrže Vranov má drancovat příroda? Já zde vidím samé negativní vlivy, což jsme jako městys uvedli do připomínek k dokumentaci záměru na posuzování vlivu na životní prostředí,“ podotkla starostka Rozsypalová.

Podle starostky Rozsypalové je velice smutné, že legislativa u nás v ČR umožňuje budovat tyto intenzivní provozy, všude v Evropě se z toho ustupuje z důvodu negativních vlivů na životní prostředí, bohužel se u nás nezohledňuje ani nesouhlas samosprávy a občanů.

„Hlavně přínos obci – NIC. Investor má sídlo firmy v jiné obci, zaměstnanost žádná – to jsou jednotky osob co budou obsluhovat ten provoz, zatížení dopravou, prachem, zápachem, hlukem, znečištění podzemních vod, obrovská spotřeba vody, a takto bych mohla jmenovat další a další negativa. Investor jde pouze za svým cílem, přehlíží nespokojenost občanů, zástupců obce i ostatní veřejnosti, která dala nesouhlasná stanoviska k záměru. Investor obci nenabídl možnost nějaké kompenzace za strpění takového provozu, což bývá docela běžná věc, ale ano vlastně slíbil jedno prase za rok na ples, na to jsem málem zapomněla,“ dodala starostka Štítar.

„Nyní popravdě nevím jaké kroky podnikneme, moc možností nemáme, ale určitě se nevzdáme, takový obrovský provoz u nás nechceme,“ prohlásila starostka Štítar Pavla Rozsypalová.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů