Soud pozastavil jihlavskou stranu „Blok proti islamizaci – Obrana domova“

Na návrh vlády České republiky pozastavil Nejvyšší správní soud politickou činnost strany „Blok proti islamizaci – Obrana domova“. Strana uváděla jako sídlo adresu na Znojemské ulici v Jihlavě.

Politická strana „Blok proti islamizaci – Obrana domova“ chodila do voleb pokaždé s jiným jménem. Byla též známa pod názvy: SVOBODNÍ, SDŽ – Strana důstojného života, Suverenita – strana důstojného života, DOMOV a DOMOV s BLOKEM PROTI ISLAMIZACI). Šlo o politickou stranou s krajně pravicovou orientací.

Ustavující sjezd se konal dne 31. března 2007 v Jihlavě. Na sjezdu kromě Miloše Zemana, který pouze o několik dní dříve vystoupil z ČSSD, promluvil i předseda strany Moravané, se kterým zakladatelka Jana Volfová jednala už během příprav na založení strany. Strana vznikla transformací ze strany SVOBODNÍ, díky tomu ke své registraci nemusela sbírat zákonem předepsaných tisíc podpisů. Na kandidátkách strany se ve volbách do zastupitelstev krajů 2008 objevilo mnoho bývalých sociálních demokratů blízkých Miloši Zemanovi. Celkem strana získala 12 602 hlasů (0,48 %), přičemž nejsilnějšího výsledku dosáhla v Jihočeském (0,97 %) a v Karlovarském kraji (0,92 %), nejslabší výsledek zaznamenala v Jihomoravském kraji (0,22 %). Část strany utvořili bývalí členové zaniklé Strany za životní jistoty, případně bývalí členové ČSSD a také nestraníci.

Ve volbách do Evropského parlamentu konaných v červnu 2009 obdržela SDŽ 17 061 hlasů (tj. 0,72 %).

Jako důvod zrušení strany vláda České republiky uvedla, že strana nepředložila výroční finanční zprávy za roky 2017, 2019 a 2020 Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů