Soud zjistil nejasnosti při sčítání voleb v Pelhřimově

Na návrh koalice Pro TOP Vysočinu přezkoumával soud i volební výsledky krajských voleb ve volebním okrsku Pelhřimov č. 11. Oficiálně volební okrsková komise vydala 390 obálek, soud však v rámci volební dokumentace napočítal toliko 380 obálek.

Čtyři hlasovací lístky byly vyhodnoceny jako neplatné, neboť nebyly vloženy do úřední obálky (dva pro ODS a Starostové pro občany a dva pro Českou stranu sociálně demokratickou).

Soud zároveň zjistil, že v úředních obálkách se nacházely další hlasovací lístky – ve dvou obálkách byly vloženy neplatné „dvojhlasy“ pro ODS a Starostové pro občany a Českou stranu sociálně demokratickou, jeden hlas byl neplatný, neboť byl roztržený (pro Demokratickou stranu zelených) – tyto hlasy by tedy, i kdyby je okrsková volební komise vyjmula z obálek, byly neplatné.

Ovšem soud v úřední obálce zjistil další nevyjmutý hlasovací lístek, který by dle všeho byl platný, a to sice pro volební stranu Starostové pro Vysočinu. Soud tak uzavírá, že i zjištěná pochybení a nejasnosti v činnosti dané okrskové volební komise neměly vliv na volební výsledek koalice Pro TOP Vysočinu.

Další chyby v práci volební komise zjistil krajský soud ve volebním obvodu Pelhřimov č. 9. Volební okrsek Pelhřimov č. 9 se vyznačoval 8 neplatnými hlasy. Zde soud zjistil, že se jednalo o 4 obálky a každá měla uvnitř 2 hlasovací lístky, které ovšem komise zřejmě započítala jako 8 neplatných hlasů místo 4. Ani jeden z neplatných hlasů ovšem nebyl pro navrhovatele. Přitom počet hlasů dle oficiálních výsledků odpovídá odevzdaným hlasům pro navrhovatele (16).

U přednostních hlasů nebyl započítán jeden přednostní hlas pro kandidáta Pro TOP Vysočinu č. 45 (pan Zdeněk Jaroš). Pro úplnost soud uvádí, že hlas se pro neobjevil ani v prázdných obálkách, ani v rámci hlasů pro jiné strany; v prázdných obálkách však soud nalezl ještě 1 hlas pro Českou stranu sociálně demokratickou a 1 hlas pro Starostové pro Vysočinu, které nebyly pro tyto volební strany započítány. I když tedy i zde soud zjistil pochybení okrskové volební komise, nemělo to (negativní) vliv na volební výsledek koalice Pro TOP Vysočinu.

Soud zjistil nepřesnosti pří sčítání hlasů i v Humpolci (více zde) a Pelhřimově (více zde). Nespokojenou s výsledkem krajských voleb byla i manželka lídra Dvořáka (TOP09), kterému mandát unikl o jeden hlas (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů